Aktualności

PREZENTUJEMY ZWYCIĘSKIE PRACE W KONKURSIE NA LEGENDĘ „O Zagórskiej Krainie”!

Poniżej publikujemy zwycięskie prace w konkursie na legendę "O Zagórskiej Krainie".

Przypomnijmy, że jury w składzie: Joanna Kułakowska - Lis, Aniceta Brągiel oraz Jerzy Zuba po przeczytaniu 41 prac konkursowych dokonało indywidualnych ocen i punktacji, które przełożyły się na następujące wyniki:

miejsce 1 - Miłosz Krzywda (23 pkt),

miejsce 2 - Piotr Solarz (22 pkt),

miejsce 3 - Ewa Zborowska (21 pkt).

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Życzymy Państwu by nadchodzący Nowy Rok stał się czasem spełnionych marzeń i nadziei, aby obfitował tylko w dobre dni, przyniósł dużo zdrowia i jak najmniej trosk.

KONKURS NA LEGENDĘ „O Zagórskiej Krainie” ROZSTRZYGNIĘTY!

Jury w składzie: Joanna Kułakowska - Lis, Aniceta Brągiel oraz Jerzy Zuba po przeczytaniu 41 prac konkursowych dokonało indywidualnych ocen i punktacji, które przełożyły się na następujące wyniki:

miejsce 1 - Miłosz Krzywda (23 pkt),

miejsce 2 - Piotr Solarz (22 pkt),

miejsce 3 - Ewa Zborowska (21 pkt).

Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci trzech, pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe w postaci kompletów promocyjnych składających się z:
- monet okolicznościowych 
- koszulek z nadrukiem 
- pinsów z herbem 
- kubków 
- przewodników 

Ich prace zostaną zaprezentowane już niebawem na stronie internetowej i profilu FB Gminy Zagórz.

Na kolejnych pozycjach z dorobkiem 17 pkt uplasowali się: Julita Janik, Emilia Pałys oraz Oliwia Szczerkowska. Legendy autorstwa: Mikołaja Izdebskiego, Marka Porady, Emilii Krawczyk uzyskały po 16 pkt. O dwa "oczka" mniej punktowano opowieści: Angeliny Śliwiak, Oliwii Dymek oraz Pawła Zagórskiego. Stawkę wyróżnionych autorów z dorobkiem 13 pkt zamyka Paulina Zając.

Zwycięzcy w sprawie odbioru nagród proszeni są o kontakt mailowy na adres ajankowska@zagorz.pl

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu dziękujemy za udział życząc Szczęśliwego Nowego 2018 roku!

Gmina Zagórz przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Dzień Czystego Powietrza”

 

14 listopada 2017 rozpoczęła się ogólnopolska akcja – Dzień Czystego Powietrza. Cały projekt potrwa do końca lutego 2018 roku. Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku, a jego tematyka dotyczy niskiej emisji, problemu palenia śmieci w piecach domowych.


   
Do tegorocznej akcji „Dzień Czystego Powietrza” przystąpiły następujące szkoły z Gminy Zagórz: Szkoła Podstawowa w Czaszynie, Szkoła Podstawowa w Łukowem, Szkoła Podstawowa w Porażu, Szkoła Podstawowa w Zagórzu, Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, a także Gimnazjum w Tarnawie Dolnej.

    Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Fundacja Ekologiczna ARKA jest pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

Dzień Czystego Powietrza to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez ARKĘ w 2005 roku. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych pokazując jednocześnie w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które biorą udział w akcji, otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne.

Całość projektu zakończy się w lutym 2018 roku konkursem „Kawałek błękitnego nieba”, w którym zostanie wybranych 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły.

Więcej informacji na: www.fundacjaarka.pl

INFORMACJA

Z uwagi na dużą ilość zgłoszeń i bardzo wyrównany poziom prac w konkursie na legendę "O Zagórskiej Krainie" wyniki zostaną opublikowane do końca 2017 roku.

Umowa podpisana - milowy krok w stronę kanalizacji Czaszyna!

W czwartek 21 grudnia 2017 r.,  w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego  podpisano pierwsze trzy umowy o dofinansowanie projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014-2020. W gronie beneficjentów oprócz Gminy Solina i Domu Macierzystego Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym znalazła się również Gmina Zagórz.

Partnerski projekt Gminy Zagórz i ukraińskiego Dobromila opiewający na łączną kwotę 10 608 817,50 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 90 % kosztów kwalifikowanych tj. 9 547 935,73 zł. Dzięki tym środkom możliwa będzie realizacja działań projektowych takich, jak: budowa ok. 27 – kilometrowego odcinka sieci kanalizacji sanitarnej w Czaszynie i Tarnawie Dolnej, modernizacja oczyszczalni ścieków w Dobromilu, oraz szeroko pojęta promocja projektu ze szczególnym uwzględnieniem edukacji w zakresie ekologii. Realizacja inwestycji ruszy w połowie 2018 r.
W trakcie anonsowanej tu uroczystości Zagórski samorząd reprezentował burmistrz Ernest Nowak. Umowę o dofinansowanie projektu ze strony administracji rządowej parafował podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak. W historycznym i ważnym dla rozwoju zagórskiej gminy momencie  byli obecni m.in. parlamentarzyści: Piotr Uruski Wojciech Buczak, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.