Aktualności

Zagórz i zagórzanie w starej fotografii

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu jest w trakcie realizacji projektu, którego  efektem końcowym będzie album zawierający stare fotografie. Album pozwoli nam utrwalić obraz tego, jak kiedyś wyglądała nasza miejscowość i jej mieszkańcy.

Archiwum prywatne -Hofbauer Bogusław - Zagórska drużyna piłkarska-boisko Wielopole.

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie dokumentów bez zgody ich właścicieli zabronione.

Digitalizacja pamiątek: MGBP w Zagórzu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Informacja OZE

W związku z uzyskaniem dofinansowania projektu pn. „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Zagórz i Gminy Dydnia”, uprzejmie informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na: mikroinstalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, kotły centralnego ogrzewania na biomasę oraz pompy ciepła.

Mieszkańców zainteresowanych instalacjami OZE prosimy o  złożenie Deklaracji wraz z załącznikami w Urzędzie Miasta i Gminy Zagórz.  Niezbędne dokumenty w wersji elektronicznej można pobrać na stronie internetowej Gminy Zagórz, http://oze.zagorz.pl/ bądź w wersji papierowej u pracownika Urzędu, pokój 35. Wypełnione dokumenty należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta i  Gminy w Zagórzu (parter). O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.  

KONFEDERACJA BARSKA – NIEPODLEGŁOŚCIOWY ZRYW POLAKÓW

,,Jest rzeczą pewną, że konfederacja barska uratowała konającą ojczyznę. Trzeba wyryć tę epokę świętymi głoskami we wszystkich polskich sercach. Chciałbym, by na jej pamiątkę wzniesiono pomnik, by na nim umieszczono nazwiska wszystkich konfederatów....”                              

                                                                                                            Jan Jakub Rousseau

                         W 2018 roku przypadają dwie wyjątkowe rocznice związane z walką
o niepodległość naszej Ojczyzny - 250 rocznica zawiązania się w Barze na Podolu, szlacheckiego ruchu wolnościowego, Konfederacji Barskiej oraz 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Walka Konfederatów o niepodległość naszej Ojczyzny – to pierwsze polskie powstanie przeciwko zaborcom - trwała cztery lata a jej ostatnia przegrana bitwa, podjęta w trzy miesiące po pierwszym rozbiorze Polski, miała miejsce 29 listopada 1772 roku na polach okalających Zagórz, nazywanych do dzisiaj „okopami Pułaskiego”.
Ta bitwa podkreśliła wolę sprzeciwu wobec haniebnego aktu rozbioru naszej Ojczyzny.
Rozbici Konfederaci bronili się jeszcze przed Rosjanami w zagórskim klasztorze, ale pokonani przez głód i brak amunicji, podziemnymi korytarzami uciekali kierując się na Węgry.
Ten piękny zryw polskiej szlachty do walki o niepodległość godzien jest upamiętnienia tym bardziej, że przez stulecia kolejni okupanci Polski próbowali marginalizować jego znaczenie.
Pragniemy przywróć pamięć o tamtych bohaterach i postawić pomnik tym „nieznanym konfederatom”.
W piątkowe przedpołudnie 16 lutego 2018 odbyła się sesja popularno-naukowa pt.  KONFEDERACJA   BARSKA  –  NIEPODLEGŁOŚCIOWY  ZRYW  POLAKÓW, która rozpoczęła obchody 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej.

Czytaj więcej: KONFEDERACJA BARSKA – NIEPODLEGŁOŚCIOWY ZRYW POLAKÓW

Opłatek dla seniorów

140 osób bawiło się w miniony czwartek (1 lutego br.) podczas Opłatka dla Seniorów, w którym wzięli udział członkowie Związku Emerytów i Rencistów, kombatanci oraz podopieczni  Miejsko - Gminnnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu.

            Bal w Sali Świetlicy Wiejskiej w Czaszynie zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu oraz Radę Sołecką w Czaszynie, jak co roku zgromadził liczne grono Seniorów. Po krótkim przywitaniu, goście mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie. Młodzi artyści pod okiem Pani Anny Hańczuk, Pani Jolanty Ferenc i Pani Lucyny Skubel przygotowali „Bożonarodzeniowe Jasełka”, które wprowadziły wszystkich zebranych w pełen nostalgii i duchowego pokrzepienia nastrój. Druga część widowiska zaaranżowana specjalnie dla babć i dziadków wręcz przeciwnie - rozkołysała wszystkich zgromadzonych na sali. Pod dużym wrażeniem profesjonalizmu młodych aktorów byli nie tylko sami seniorzy, ale także przedstawiciele samorządu na czele z Panem Burmistrzem Ernestem Nowakiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Różyckim, radnymi: Rafałem Kielarem, Józefem Adamkiewiczem, Lucjanem Piszko, Grzegorzem Czepielem oraz Kacprem Kuzio. Pochwał nie szczędzili także zaproszeni kapłani -  ks. Marek Figura i ks. Andrzej Kudyba. Po zakończeniu uczty duchowej przystąpiono do biesiadowania. Ciepłe rozmowy, roześmiane twarze i smaczne potrawy przygotowane przez Czaszyńskie Koło Gospodyń Wiejskich okraszone muzyką serwowaną przez DJ Malca stworzyły kompozycję, która mogła zadowolić nawet najbardziej wymagających. Wielu naszych seniorów zna się już od lat, co powodowało, że atmosfera biesiady była wręcz rodzinna.

Więcej informacji oraz zdjęcia można zobaczyć pod adresem: http://www.mgopszagorz.naszops.pl/n,oplatek-dla-seniorow-zdjecia