Julia Kucharska i Aleksandra Warcholak w ścisłej czołówce ogólnopolskiego Konkursu Biologicznego!

12 czerwca 2017 r. w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach odbył się finałowy III etap Ogólnopolskiego Konkursu  „Wszczep sobie zdrowie”. Do udziału w nim zakwalifikowało się 21 gimnazjalistów z całej Polski.  Zostali oni wyłonieni spośród ponad 1000 uczestników etapu szkolnego, ze 120 gimnazjów. Samo zakwalifikowanie się do finału, było ogromnym sukcesem.

            Finalistki: Julia Kucharska i Aleksandra Warcholak już nie raz udowodniły, że biologia to ich pasja i śmiało mogą mierzyć się z najlepszymi w województwie, czy w Polsce. Podopieczne p. Krystyny Witowicz jako jedyne reprezentantki województwa podkarpackiego rywalizowały z uczniami z prestiżowych prywatnych, profilowanych placówek w Polsce m.in.. z Torunia, Warszawy czy Katowic, współpracującymi z medycznymi ośrodkami akademickimi. Talent, ambicja, chęć poszerzania swoich horyzontów oraz systematyczna praca przyniosły rezultaty. Julia i Ola zostały finalistkami konkursu - Julia uplasowała się na VI miejscu, natomiast Ola  - na VIII m.

            Konkurs składał się z dwóch części. Praktyczny etap odbywał się na Wydziale Farmaceutycznym Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i sprawdzał umiejętności posługiwania się mikroskopem oraz rozpoznawania i opisywania preparatów. W drugiej części uczestnicy zmagali się z testem wiedzy z zakresu fizjologii i anatomii człowieka, szczepień ochronnych, chorób zakaźnych, cywilizacyjnych i społecznych. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę biologiczną z zakresu liceum, jednak zdecydowana większość pytań znacznie wykraczała poza program matury i wymagała specjalistycznej wiedzy z dziedziny genetyki, biotechnologii i bioinżynierii, fizjologii i anatomii człowieka, szczepień, protozoologii i profilaktyki chorób zakaźnych.

            Oprócz części konkursowej uczestnicy finałów zwiedzali uczelnię (ŚUM), Instytut Protozoologii w Sosnowcu, Prywatne Gimnazjum AMICUS i LO z maturą międzynarodową w Katowicach. Uczestniczyli również w otwartych lekcjach w systemie IB i wykładzie pt. „Kleszcze i ich rola w transmisji wybranych patogenów”.

             Konkurs objęty jest honorowym patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Śląskiego Kuratora Oświaty, Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych i innych.

Julii i Oli gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych laurów już w szkole ponadgimnazjalnej.