Szkolne wieści

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017

15 września kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu włączyli się do Akcji Sprzątanie Świata- Polska. Uczniom bardzo spodobał się plakat promujący akcję, po pogadance i przypomnieniu celów tegorocznej edycji wszyscy tradycyjnie zaśpiewali piosenkę „Posprzątajmy Świat” i ruszyli do działania. Wysprzątany został plac zabaw, parking, rondo oraz bliskie tereny wokół szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej w Czaszynie

15 września Szkoła Podstawowa w Czaszynie po raz pierwszy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Było to pierwsze zadanie, jakie zaplanowaliśmy w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” dofinansowanego przez Fundację mBank. W tym dniu wszyscy przebrali się w kropkowe stroje. Na wstępie wyświetlono film przedstawiający historię dziewczynki o imieniu Vashti, która uwierzyła we własne możliwości, a wszystko zaczęło się od narysowania kropki na zajęciach plastycznych.

Dzieci wzięły udział w konkursie na „Najbardziej kropkowy strój” w przygotowaniu, którego szczególnie włączyli się rodzice młodszych dzieci. Komisji konkursowej bardzo trudno było wyłonić zwycięzców poszczególnych klas, stąd wszystkie maluchy z klas 0 i I zostały nagrodzone.

Na wszystkich zajęciach uczniowie bawili się kropką i pracowali z kropką. Wykonali wspaniałe jesienne obrazy, łączyli litery, wykorzystywali nuty, jako kropki, dmuchali balony i ozdabiali je kolorowymi kropkami. Jednak najwięcej kropek było na matematyce. Dzieci młodsze liczyły kropki na biedronkach, łączyły kropki w porządku rosnącym, wykonywały obliczenia, a wyniki działań przypisywały do odpowiednich kropek. Uczniowie klas starszych przypominali sobie tabliczkę mnożenia oraz rozwiązywali zadania i wykonywali obliczenia z wykorzystaniem kropki, jako znaku działania mnożenia. Bawili się też kropką grając w różne gry logiczne.

Powstała Wielka Kropka Talentów, na którą uczniowie przyklejali kropki z napisanym własnym talentem. Dziewczynki z klasy VI zaśpiewały piosenkę o Vashti.

Tego dnia wszyscy świetnie się bawili odkrywając swoje mocne strony.  Na zakończenie utworzyli wielką kropkę i zjedli małą słodką kropeczkę. 

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Przedszkole Samorządowe w Zagórzu

W piątek, 8 września 2017r. w gminie Zagórz odbyła wyjątkowa uroczystość. Oficjalnie swoją działalność rozpoczęło pierwsze Przedszkole Samorządowe w Zagórzu. Na ten szczególny dzień oczekiwała cała społeczność przedszkolna, a także środowisko lokalne naszego miasta.

Część oficjalna uroczystości odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Zagórzu, w której mieści się siedziba przedszkola. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Pan Ernest Nowak, radni miejscy, Pan Józef Adamkiewicz oraz Juliusz Pałasiewicz, ksiądz dziekan Eugeniusz Dryniak, dyrektor ZOS w Zagórzu Pani Ewa Get, dyrektorzy zagórskiej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, przedstawiciele zakładu produkcyjnego SumiRiko, a także rodzice i dziadkowie przedszkolaków wraz z Radą Rodziców.

Po okolicznościowych przemówieniach dyrekcji oraz zaproszonych gości program słowno – muzyczny rozpoczęły odświętnie ubrane przedszkolaki, które prezentowały wiersze, taniec oraz piosenki przygotowane specjalnie na tą szczególną okazję. Za swój występ otrzymały gromkie brawa, gratulacje oraz całusy i uściski od rodziców. Dla wszystkich obecnych dzień pełen wrażeń zakończył się słodkim poczęstunkiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom przybyłym na naszą uroczystość oraz rodzicom za nieocenioną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tego wyjątkowego dnia, a naszym przedszkolakom życzymy uśmiechu i dużo radości z przebywania w przedszkolu, a także radości płynącej z  uczenia się i odkrywania świata.

 

Narodowe Czytanie 2017 w SP Łukowe

2 września 2017r., już po raz szósty, odbyła się w Polsce akcja Narodowe Czytanie, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Do tej ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich przyłączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Łukowem. W tym roku przybliżyliśmy postać wybitnego przedstawiciela Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. W szkolnych murach rozbrzmiewały słowa zapisane na kartach dramatu „Wesele”.  Pan Tadeusz Nabywaniec przybliżył zebranym sylwetkę tego wspaniałego dramatopisarza oraz przedstawił okoliczności powstania wspomnianego utworu, który niewątpliwie przyniósł pisarzowi uznanie i sławę. Pani Dyrektor Anna Grochowianka wprowadziła wszystkich w nastrój wesela Lucjana Rydla opisując wygląd wiejskiej chaty przytoczony w utworze. Siódmoklasiści – Martyna Osenkowska i Konrad Borek – wcielili się w role Nowożeńców. W pięknych, ludowych strojach, w scenerii przypominającej izbę weselną czytali dialogi z „Wesela”.  Wielkiemu Narodowemu Czytaniu w szkole towarzyszyła wystawa poświęcona twórcy dzieła przygotowana przez Panią Krystynę Cichońską.

 

Rozpoczęcie roku szkolengo w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Po wakacyjnej przerwie 4 września uczniowie wszystkich rodzajów szkół rozpoczęli nowy rok szkolny. Z tej okazji gminna inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbyła się w Szkole Podstawowej w Czaszynie. Swoją obecnością zaszczycili ją burmistrz - pan Ernest Nowak, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół - pani Ewa Get, radny Gminy Zagórz - pan Grzegorz Czepiel, sołtys Czaszyna - pan Kacper Kuzio oraz ksiądz wikary Andrzej Kudyba.  Po mszy św. w miejscowym kościele, w której wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, dzieci i rodzice,  wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie po przywitaniu obecnych pani dyrektor uroczyście rozpoczęła  nowy rok szkolny. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszaków i uczniów klasy 0, zapewniając ich, że szkołą jest miejscem przyjaznym dla dzieci, w którym mogą liczyć na  wyrozumiałość i pomoc innych. Potem głos zabrał pan burmistrz, zwracając uwagę na to, że każdy uczeń powinien rozwijać swoje talenty, starać się jak najlepiej pracować, wytrwale dążyć do celu. Zapewnił, że Gmina dokłada wszelkich starań, aby uczniom niczego w szkołach nie brakowało. Zarówno pan burmistrz jak i pani dyrektor życzyli uczniom sukcesów w nauce i pięknych świadectw na koniec roku. Następnie zebrani mogli obejrzeć  przygotowany  w ostatnich dniach wakacji krótki program artystyczny, który nawiązywał do minionych wakacji i czekających wszystkich obowiązków, ale nie zabrakło również nawiązania do 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ponieważ o tej dacie każdy Polak powinien pamiętać.       

 

 

Rozpoczęcie roku szkolengo w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zahutyniu zgromadzili się 4 września na Mszy Świętej  w miejscowym kościele. Po uroczystości  wszyscy spotkali się w szkole, gdzie powitanie wygłosiła Pani dyrektor Wanda Izdebska. Następnie odśpiewano hymn państwowy a klasa III przypomniała o tragicznych wydarzeniach z 1 września 1939 roku. Przedstawiono część artystyczną dotyczącą zakończonych wakacji oraz udzielono rad jak być dobrym i sumiennym uczniem. Wychowawcy spotkali się ze swoimi uczniami w klasach i życząc im wiele zapału i wytrwałości zaprosili na wtorkowe zajęcia. 
Dzieci otrzymały podręczniki, ćwiczenia oraz plan lekcji.
Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom życzymy udanej pracy i dużo sukcesów w nowym roku szkolnym.

Grant dla Szkoły Podstawowej w Czaszynie

Szkoła Podstawowa w Czaszynie otrzymała grant w Programie mPotega! mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Projekt „Przez zabawę do nauki matematyki” stworzony przez Panią Annę Stachowską został wyłoniony w konkursie IV edycji Programu mPotega realizowanego przez Fundację mFundacja prowadzonej przez MBank. Na 771 zgłoszeń z całej Polski zostało wybranych 262 projektów.