Szkolne wieści

Występ uczniów SP Czaszyn na Opłatku dla Seniorów w Czaszynie

1 lutego odbył się w Czaszynie Opłatek dla Seniorów. Spotkanie  zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu oraz Radę Sołecką w Czaszynie, przy współpracy z KGW. Wstępem do uroczystości był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie, którzy przedstawili Jasełka, w drugiej części nie zabrakło wierszy,  piosenek i tańców dla babć i dziadków. Każdy z obecnych mógł napawać się pięknem kolęd i pastorałek  w wykonaniu solistek ze starszych klas i włączyć się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło  niezwykle ciepłą oraz dającą poczucie bliskości atmosferę spotkania. Po przedstawieniu  nie zabrakło w pełni zasłużonych gromkich braw, a mali artyści zostali zaproszeni na poczęstunek oraz  otrzymali od organizatorów spotkania upominek w postaci gier do świetlicy szkolnej.

Smakowite warsztaty w Fabryce czekolady

W styczniu uczniowie realizujący projekt biologiczno-chemiczny z kl. II c  Gimnazjum i klas VII Szkoły Podstawowej  w  Zagórzu pod opieką p. Krystyny Witowicz i p. Ewy Bryły-Czech uczestniczyli w przepysznych warsztatach w Korczynie, w jedynej na Podkarpaciu Fabryce czekolady. 

Pod czujnym okiem mistrza Polski w cukiernictwie uczniowie wykonali niepowtarzalne tabliczki czekolady zdobione pralinami, różnymi owocami i przyprawami, czekoladowe lizaki i medale.

Młodzi biochemicy poznali również dzieje firmy. Obejrzeli maszyny i urządzenia do produkcji czekolady.  Przebyli drogę jaką pokonują ziarna kakaowca z Afryki poprzez transport do Europy, różnorodne procesy technologiczne i biochemiczne, aż do gotowych wyrobów cukierniczych. Ale poza możliwością poznania i podziwiania pracy cukierników mogli skosztować wielu czekoladowych przysmaków. Każdy uczeń wykonał dla siebie pamiątkowy medal wizyty w tej niezwykłej fabryce, otrzymał dyplom udziału w słodkich warsztatach oraz własnoręcznie przygotowane czekoladowe przysmaki.

X Wieczór Kolęd i Pastorałek

Dbając o staropolską tradycję śpiewania kolęd, społeczność Szkoły Podstawowej Łukowem po raz kolejny zorganizowała Wieczór Kolęd i Pastorałek. Ta magiczna i wyjątkowa uroczystość wpisała się już w tradycję szkoły.  21 stycznia 2018r., późnym popołudniem, przy blasku świec, w Domu Ludowym w Łukowem licznie zgromadzili się mieszkańcy Łukowego i okolicznych miejscowości, aby wspólnie głosić nadejście Maleńkiej Miłości. Ustrojone drzewka, śnieg za oknem, migoczące lampki zachęcały do wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek.

Wieczorne spotkanie z kolędą uświetnili swoją obecnością:  Pan Bogdan Antolak – Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pan Edward Mąka – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, Pan Grzegorz Sowa – Sołtys wsi Kalnica oraz Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców.

Świąteczny Koncert Kolęd w Łukowem to wydarzenie międzypokoleniowe, które zawsze gromadziło ludzi w różnym wieku, od kilkulatków przez uczniów i młodych absolwentów, aż po seniorów – przyjaciół szkoły. W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz 10-lecie Wieczoru Kolęd i Pastorałek. Za sprawą przygotowanej, ciekawej galerii zdjęć była to okazja do wspomnień i refleksji.

Czytaj więcej: X Wieczór Kolęd i Pastorałek

Sara Jaworska i Aleksandra Semen stypendystkami Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatwierdził listy rankingowe wniosków o przyznanie stypendium dla uzdolnionej młodzieży w ramach projektu Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018. Stypendium zostało przyznane 230 uczniom, legitymującym się średnią powyżej 5,00 i szczególnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Wśród wyróżnionych znajdują się dwie uczennice Gimnazjum w Zagórzu - Sara Jaworska z klasy III c oraz Aleksandra Semen z klasy II c.

Opiekunem i autorem Indywidualnych Planów Rozwoju Edukacyjnego gimnazjalistek jest  p. Krystyna Witowicz.

Gratulujemy Oli i Sarze
Oraz życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych.

Występ artystyczny uczniów z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej na spotkaniu z rodzicami

18 stycznia na zebraniu rodziców po raz kolejny mieliśmy niebywałą przyjemność obejrzeć przedstawienie klasy 3B  przygotowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy, przekonać się o ich talentach aktorskich i wokalnych.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok nas może być wielki talent, cieszymy się więc, że mogliśmy pokazać rodzicom, że szkoła to nie tylko egzaminy, sprawdziany i kartkówki.
Piękne pokazanie tradycji wigilijnych jeszcze raz pozwoliło nam powrócić do tych magicznych chwil Bożego Narodzenia.

Szkolna zabawa karnawałowa w Czaszynie

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie SP w Czaszynie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole 22 stycznia.

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową.

W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła... W zabawie uczestniczyły również młodsze dzieci z naszej miejscowości.

Barwne stroje, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom.  Korowody, kółeczka, konkursy i tańce w parach uświetniały noworoczną imprezę. W ten wyjątkowy wieczór bawił wszystkich zespół muzyczny RUFIO. Rodzice dla swoich pociech przygotowali gorący poczęstunek oraz paczki ze słodyczami.

 Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Za kilka dni czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

Czytaj więcej: Szkolna zabawa karnawałowa w Czaszynie

Zadbajmy o bezpieczeństwo na feriach

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Już po raz czwarty w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie uczestniczyli  w spotkaniu z panami  Policjantami, którzy 18.01.2018 r.  przybyli  do szkoły w związku z zaproszeniem przez p. Dyrektor.

Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów w czasie zbliżających się ferii, bezpieczna droga do  oraz ze szkoły w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie. Omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusze udzielali wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformowali dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, zwłaszcza po zmierzchu, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieciaki z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyła „lawina” pytań skierowana do gości. Dzięki  takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.