Szkolne wieści

Występ artystyczny uczniów z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej na spotkaniu z rodzicami

18 stycznia na zebraniu rodziców po raz kolejny mieliśmy niebywałą przyjemność obejrzeć przedstawienie klasy 3B  przygotowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy, przekonać się o ich talentach aktorskich i wokalnych.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok nas może być wielki talent, cieszymy się więc, że mogliśmy pokazać rodzicom, że szkoła to nie tylko egzaminy, sprawdziany i kartkówki.
Piękne pokazanie tradycji wigilijnych jeszcze raz pozwoliło nam powrócić do tych magicznych chwil Bożego Narodzenia.

Szkolna zabawa karnawałowa w Czaszynie

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie SP w Czaszynie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole 22 stycznia.

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową.

W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła... W zabawie uczestniczyły również młodsze dzieci z naszej miejscowości.

Barwne stroje, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom.  Korowody, kółeczka, konkursy i tańce w parach uświetniały noworoczną imprezę. W ten wyjątkowy wieczór bawił wszystkich zespół muzyczny RUFIO. Rodzice dla swoich pociech przygotowali gorący poczęstunek oraz paczki ze słodyczami.

 Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Za kilka dni czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

Czytaj więcej: Szkolna zabawa karnawałowa w Czaszynie

Zadbajmy o bezpieczeństwo na feriach

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Już po raz czwarty w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie uczestniczyli  w spotkaniu z panami  Policjantami, którzy 18.01.2018 r.  przybyli  do szkoły w związku z zaproszeniem przez p. Dyrektor.

Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów w czasie zbliżających się ferii, bezpieczna droga do  oraz ze szkoły w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie. Omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusze udzielali wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformowali dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, zwłaszcza po zmierzchu, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieciaki z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyła „lawina” pytań skierowana do gości. Dzięki  takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Występ uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie w kościele parafialnym dla babć i dziadków

Czas Świąt Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzy się z kolędowaniem. Z tej okazji 21 stycznia w kościele parafialnym w Czaszynie odbył się wieczór kolęd i pastorałek połączony z dniem Babci i Dziadka. Uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka dedykowane babciom i dziadkom z okazji ich  święta. Oprawę muzyczną spektaklu wzbogaciły kolędy zaśpiewane przez uczniów. Na zakończenie dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki dla babć i dziadków. Jasełka w wykonaniu uczniów z naszej szkoły były wydarzeniem, które przyniosło ogrom emocji, zarówno widzom jak i jego młodym odtwórcom. Występ wnucząt był dla dziadków i babć wielkim przeżyciem, został nagrodzony gromkimi brawami.

Materiał nadesłany.

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

18 stycznia, w czwartkowe popołudnie, w pięknej scenerii na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zahutyniu, zgromadziły się babcie i dziadkowie dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego i szkoły. Wszystkich zebranych serdecznie powitała  Pani dyrektor Wanda Izdebska. Jak co roku babcie i dziadkowie licznie zgromadzili się, aby ze wzruszeniem oglądać popisy swoich pociech. Występom z dużym zainteresowaniem przyglądali się zaproszeni goście: Pani Ewa Get – dyrektor ZOS w Zagórzu, Pan Edward Fal – prezes OSP w Zahutyniu, Pan Kamil Batruch – sołtys Zahutynia. Uczniowie z koła teatralnego „Psotka”, pod kierownictwem Pani Małgorzaty Wasylczyszyn przedstawili  „Jasełka”. Piękne stroje i niemalże profesjonalna gra aktorska uczniów spowodowała, że odgrywane sceny z narodzin Jezusa na długo  pozostaną w pamięci wszystkich zebranych. Wnuczęta recytowały także wierszyki dla babć i dziadków, z przejęciem śpiewały piosenki dla wszystkich zebranych. Dzieci przedszkolne również zachwyciły gości swoim występem: stroje, piosenki, tańce i wiersze skierowane były do babci i dziadka i płynęły prosto z dziecięcych serduszek. Hitem okazał się wspólny taniec pod dyktando przedszkolaków.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie w trosce o czyste powietrze

 W okresie jesienno-zimowym znacznie pogarsza się jakość powietrza, którym oddychamy. Powodem jest dym z kominów naszych domów, który unosi się nad ziemią. Ważne jest, byśmy palili drewnem i węglem dobrej jakości. Jednak często wrzucamy do pieców śmieci z gospodarstw domowych. Spalanie takich odpadów powoduje, że do atmosfery przedostają się szkodliwe gazy ujemnie wpływające na nasze zdrowie, jak również na stan naszego środowiska. Pamiętajmy, że takie postępowanie jest zabronione. Segregujmy i uczymy segregować odpady, przecież to nic trudnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie troszczą się o naszą przyrodę. Biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Fundacji ARKA. Uczestniczyli w lekcjach poświęconych niskiej emisji. Budowali kukły ,,trującego smogu" oraz makiety miasta ze smogiem i wolnego od tego problemu. Swoje prace wystawili na korytarzu szkolnym po to, aby młodsze dzieci  mogły poznać to zagadnienie. 

Materiał nadesłany.

Dzień Czystego Powietrza

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wzięli udział w konkursie „Kawałek błękitnego nieba”. Dzieci zbudowały kukłę TRUJĄCEGO SMOGA i wyruszyły na spacer po Zahutyniu z okrzykiem: Czyste powietrze- zdrowy człowiek. Ten niecodzienny pochód wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców wioski. Dla dzieci była to kolejna okazja do działań w ramach akcji Fundacji Ekologicznej ARKA- 13 Dzień Czystego Powietrza. Wszyscy wierzymy, że możliwa jest zmiana postaw w społeczeństwie, dlatego przekazujemy wiedzę i inspirujemy do proekologicznych działań. Dla uczestników tego wydarzenia był to ważny krok, wspaniała zabawa oraz współpraca przy budowaniu kukły.