Szkolne wieści

"Apetyt na zdrowie" w Szkole Podstawowej w Czaszynie

W bieżącym miesiącu często rozmawiamy o zdrowym odżywianiu i higienie na co dzień. W każdej klasie odbywają się zajęcia wokół tego tematu. Często pracujemy z poradnikiem "Apetyt na zdrowie" otrzymanym od PKO BP

Dzisiaj uczniowie klasy IV zaprosili nauczycieli, kolegów i koleżanki na przedstawienie pt. "Apetyt na zdrowie", które jest podsumowaniem cyklu lekcji prowadzonych w ramach przyrody i zajęć z wychowawcą. W ciekawy, barwny, a momentami także humorystyczny sposób "aktorzy" przypomnieli zebranym o:
- roli witamin i warzyw w odżywianiu,
- ćwiczeniach fizycznych i hartowaniu organizmu na świeżym powietrzu,
- higienie osobistej tj. myciu rąk, ciała, 
- higienie jamy ustnej,
- dbaniu o wygląd zewnętrzny.

Czytaj więcej: "Apetyt na zdrowie" w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Dzień kobiet

Dzień Kobiet to szczególne święto. W tym dniu mężczyźni dokładają wielu starań, aby pokazać, jak ważna w życiu każdego z nich jest kobieta. Także w   Szkole Podstawowej w Zahutyniu chłopcy nie zapomnieli o tym święcie - święcie Pań i swoich Koleżanek. Podczas apelu specjalnie przygotowanego na tę okazję zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, krótkie i zabawne scenki oraz taniec. Na tym jednak nie skończyła się ich pomysłowość. Przygotowali również życzenia,  prezenty i bukiety wiosennych kwiatów. W odpowiedzi dziewczynki zaprezentowały na scenie swoje talenty, w tym gimnastyczne. Wszyscy bawili się świetnie, a Dzień Kobiet pozostawił miły nastrój. Przyjemnie było usłyszeć jak  Pani Dyrektor  Wanda Izdebska kierowała pod adresem chłopców słowa podziękowania i uznania za trud włożony w przygotowanie uroczystości. 

Czytaj więcej: Dzień kobiet

Pieniące potwory

„Pieniące się potwory” to ciekawa przygoda i dalsze próby eksperymentów jakie przeprowadzali uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Zahutyniu. Potwory zostały przygotowane z różnorodnych materiałów a następnie uczniowie wykonali doświadczenie. Jako widzów, 2 marca, zaproszono młodsze klasy. Obserwacja eksperymentu była emocjonująca. Dzieciom kolejny raz spodobała się taka „zabawa”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dzień Matematyki

    10 marca, w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się Święto Matematyki połączone też z Informatyką. Ogólnopolski Dzień Matematyki obchodzony jest 12 marca, jednak z racji, że dzień ten wypada w niedzielę, my zorganizowaliśmy go w piątek. Jak co roku na uczniów czekała wspaniała, matematyczna zabawa w postaci rywalizacji międzyklasowych w dwóch kategoriach: klas młodszych: I – III i klas starszych: IV - VI. Konkurencje poprowadzili: Pani Anna Stachowska (główna organizatorka) i Pan Jarosław Bochnak.

   Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które udostępniło prezentację komputerową z zadaniami matematycznymi wykorzystaną w naszych matematycznych konkurencjach. Tematem przewodnim matematycznych zmagań były pieniądze, a hasło przewodnie brzmiało „Pieniądze to nie wszystko”.

Czytaj więcej: Dzień Matematyki

Dzień Kobiet w SP Poraż

8 marca to niezwykły dzień. To wtedy wszystkie kobiety wyglądają szczególnie uroczyście, a mężczyźni, nawet ci mali, maszerują w ich kierunku z kwiatami. Tak było i w tym roku. Szkolna społeczność Poraża spotkała się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać popisowego przedstawienia w wykonaniu uczniów klasy II, przygotowanych przez panią Magdalenę Hędrzak. W eter popłynęły muzyczne hity; "Brunetki, blondynki...", "Wszystkiego najlepszego", "Będziesz moją panią". Zachwyciły wiosenne kwiaty i życzenia. Na korytarzach panowała atmosfera uprzejmości i uśmiechów. Oby Dzień Kobiet był co dzień.

Kolejne laury dla uczniów SP Poraż.

W lutym odbył się Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego dla klas 6 Szkół Podstawowych organizowany przez Gimnazjum nr 1 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.
Składał się on z dwóch etapów i sprawdzał wiedzę leksykalno- gramatyczną oraz znajomość kultury krajów anglojęzycznych. W pierwszym etapie udział wzięli; Kacper Bryndza, Patryk Wojtkowski, Daniel Torba, Adrian Wojtkowski i Bartosz Zubel. Do drugiego etapu przeszło trzydzieścioro najlepszych uczniów z powiatu sanockiego, w tym nasi; Kacper i Patryk -:) Kacper zajął wysoką III pozycję.

Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w piątek 3 marca. Uczniów do konkursu przygotowała pani Dominika Grzyb.

Gratulacje.

Szósty marca 2017 - Europejski Dzień Logopedy

Dzień ten świętowaliśmy po raz pierwszy w Szkole Podstawowej w Czaszynie. Rozpoczęliśmy go przedstawieniem w wykonaniu uczniów klas I, III pod tytułem „O królewiczu, który nauczył się wypowiadać magiczne zaklęcie”. Następnie wszyscy uczniowie tego dnia mieli specjalne logo zadania do wykonania przygotowane przez logopedę. I tak uczniowie klasy pierwszej poznali budowę narządu mowy i wykonywali prace plastyczne pod tytułem "Co nam służy do mówienia".

Uczniowie klasy drugiej poznali budowę aparatu artykulacyjnego oraz wspólnie zaprojektowali plakat na temat "Co jest ważne, by mówić ładnie i poprawnie". Uczniowie klasy trzeciej także poznali dokładną budowę narządu mowy oraz dyskutowali o trudnych głoskach w języku polskim, efektem ich pracy były logopedyczne wierszyki.

Czytaj więcej: Szósty marca 2017 - Europejski Dzień Logopedy