Szkolne wieści

Pasowanie na Ucznia

20 października 2017r., w Szkole Podstawowej w Łukowem miała miejsce niezwykle ważna uroczystość. Pierwszoklasiści, w obecności Pani Dyrektor Anny Grochowianki, wychowawczyni Marii Ogarek, nauczycieli, rodziców, swoich najbliższych oraz przyjaciół, zostali przyjęci do braci uczniów.  

W atmosferze pełnej przejęcia i wzruszenia, uśmiechnięte lecz nieco przerażone Pierwszaki, wspaniale zaprezentowały się przed zgromadzoną społecznością szkolną. W części artystycznej widzowie podziwiali ich umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie.  Bohaterowie tego dnia wykazali się wiedzą na temat naszej ojczyzny, symboli narodowych, zasad panujących w grupie rówieśniczej, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz swoich obowiązków. Przypomnieli emocje jakie, towarzyszyły im przed wejściem do szkoły: zmiana sali lekcyjnej, zamiany lalek, klocków na książki, zeszyty, zupełnie nowe panie, nowi koledzy i koleżanki i wreszcie … nauka.

Następnie, w niezwykle podniosłej atmosferze, nastąpił uroczysty moment ślubowania uczniów i akt pasowania. Gdy Dyrektor Szkoły dotykała ołówkiem ramienia każdego dziecka, na Jego twarzy malowała się duma i zadowolenie.

Wręczając pamiątkowe dyplomy Pani Dyrektor życzyła uczniom samych najlepszych ocen, wspaniałych przygód, grona przyjaciół, radości, pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień oraz zapewniła, że zawsze mogą liczyć na Jej pomoc i wsparcie.

Oczywiście nie zabrakło życzeń oraz prezentów od Rady Rodziców oraz  starszych koleżanek i kolegów.

Ten wspaniały dzień, z pewnością,  zapadnie w pamięci każdego Pierwszoklasisty na bardzo, bardzo długo.

Wiecej zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=181&action=show

„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”

19 października w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy pierwszej. Spotkanie  uświetnili zaproszeni goście, licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie starszych klas z wychowawcami.

  Zanim  nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, uczniowie  zaprezentowali  swoje umiejętności w programie artystycznym, Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Pomyślnie pokonali zadania  przygotowane przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego.  Następnie po złożonym  ślubowaniu każde dziecko zostało przyjęte przez panią Dyrektor do grona braci uczniowskiej, poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem.  Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne i  piękne kolorowe zakładki do książek . Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Centrum Edukacji Ekologicznej

20 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wraz z paniami Beata Iwanowską i Anną Stawarz odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej w Zasławiu. Wszystkich przywitał gospodarz obiektu Mirosław „Spartan” Kaźmierczak – złoty medalista  Mistrzostw Świata w Fitnessie Gimnastycznym, które były zorganizowane w serbskim Pancevie 14.10.2017 roku. Ten wyjazd to kolejna lekcja w terenie, wśród naturalnych okazów i różnorodnych materiałów dydaktycznych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o wybranych eksponatach z ciekawością oglądali zgromadzone przedmioty. Furorę zrobiły żarna, dzieci same mełły zboże robiąc razową mąkę pszenną. Następnie uczniowie przeszli na brzeg Sanu, obserwowali nurt rzeki, czystość wody oraz stado łabędzi niemych – dowiedzieli się, że jest to forma ochrony w ramach sieci Natura 2000. Piękna jesienna, słoneczna pogoda sprawiła, że cała wyprawa dostarczyła nam wszystkim niezapomnianych wrażeń z pewnością wrócimy w to miejsce jeszcze nie jeden raz. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Obelisk w Dolinie

Czas zadumy, czas jesieni skłania nas do refleksji nad upływającym czasem i historią naszej Małej Ojczyzny. 20 października uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wraz  z paniami: Beata Iwanowską i Anną Stawarz odwiedzili Obelisk w Dolinie. To miejsce kaźni więźniów z okresu II Wojny Światowej, które znajduje się pod opieką  naszej szkoły. Tradycyjnie miejsce zostało uprzątnięte, złożono okolicznościową wiązankę, zapalono znicze. Po odmówieniu modlitwy panie w prosty i zrozumiały sposób przybliżyły dzieciom tragiczną historię tego miejsca. Wszyscy jesteśmy świadomi, że pielęgnowanie w pamięci takich chwil jest konieczne, aby młode pokolenie wzrastało w prawdzie i dumie z tego, że jesteśmy Polakami.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Złota polska jesień, nitki „ babiego lata” w powietrzu i wspaniałe ognisko – to sceneria „ Święta Pieczonego Ziemniaka” w Szkole Podstawowej w Zahutyniu. Dzieci ochoczo zabrały się do pieczenia kiełbasek, wykorzystując żar i popiół zasypały w nim przygotowane ziemniaki. Po pysznym poczęstunku przyszedł czas na wspólną zabawę. Były więc konkurencje i zabawy z ziemniakiem w roli głównej. Całej imprezie towarzyszyły emocje, radość, dźwięczny śmiech dzieci i jesienne piosenki. Ten piękny, słoneczny dzień był kolejną okazją do integracji wśród dzieci i wspaniałej lekcji w terenie, którą przeprowadziły panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Nasze wspólne wędrowanie

Przy tak kapryśnej pogodzie od kilku już tygodni nadszedł ten słoneczny wymarzony dzień.  Uczniowie Gimnazjum w Zagórzu z klas IIa i IIb razem z opiekunami, w środę (18 października br.), wybrali się na eskapadę w Bieszczady. Celem wędrówki były Jeziorka Duszatyńskie na zachodnim zboczu Chryszczatej.

W rześki poranek w umówionym wcześniej miejscu spotkali się wszyscy chętni chcący spotkać się z przygodą. Duszatyn przywitał ich poranną rosą i babim latem. W tym nieco tajemniczym miejscu młodzież z uwagą wysłuchała informacji o historii miejsca – kolejce wąskotorowej, Republice Komańczańskiej, rezerwacie przyrody „Łokieć” czy „biografii” Osławy.

Po ok. 90 minutach marszu oczom wszystkim ukazały się na dnie potoku Olchowaty dwa jeziorka uśmiechające się przedziwnym smutkiem. To były Jeziorka Duszatyńskie, które zrodziły się  w łoskocie burzy wiosną w 1907 r. Widoki zapierały dech w piersiach.

Jak zawsze jest czas powrotów. Pełna radości, ale i nostalgii kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła w drogę do Zagórza. Kolory jesieni zwalały z nóg, oczy syciły się barwami z palety największego z mistrzów.

Czytaj więcej: Nasze wspólne wędrowanie

Dzień Drzewa

10 października obchodzimy Dzień Drzewa, aby uczcić to święto uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę do pomnika przyrody w Zahutyniu - dębu o nazwie „Piotr”. Dzieci z klasy III zmierzyły obwód drzewa, który wyniósł 490cm,      korzystając z odpowiedniego algorytmu określiły wiek dębu na około 196 lat.
Dla wszystkich ten wiek był ogromnym zaskoczeniem, bo dąb rosnący przy Domu Ludowym w Zahutyniu często obojętnie mijany, dzięki swojemu sędziwemu wiekowi, okazał się powodem do dumy dla mieszkańców Zahutynia.
Warto nadmienić, że w lesie zahutyńskim znajdują się także stanowiska roślin chronionych: języcznika zwyczajnego i tojadu mołdawskiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć.