Szkolne wieści

Rozpoczęliśmy XXV edycję edukacji przyrodniczej z Bieszczadzkim PN

1 marca grupa 25 uczniów z klas I-II pod opieką p. Krystyny Witowicz uczestniczyła w I bloku 6-godz. zintegrowanych zajęć kameralnych w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych. Gimnazjaliści z Zagórza rozpoczęli XXV edycję programu edukacji ekologiczno-przyrodniczej we współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym pt. „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem środków audiowizualnych, multimedialnych gier i prezentacji, ekspozycji muzealnych oraz innych pomocy dydaktycznych w formie gier, zabaw, układanek i wykładów, itp. Można było przenieść się w  czasie do czasów kiedy na miejscu naszych połonin było morze Tetyda, wyhodować wirtualną roślinkę, poczuć się jak architekt krajobrazu i planować rozmieszczenie zbiorowisk roślinnych zgodnie z ich wymaganiami i przystosowaniami w budowie, spojrzeć w dumne oczy orła przedniego, poobserwować przez mikroskop  i lupy bajecznie piękne minerały i skały  z całego świata, przestraszyć ptasznika, poczuć się członkiem wilczej watahy, pozować do zdjęcia z pełną wdzięku łanią albo z groźnym niedźwiedziem, włożyć dłoń do wnętrza kolonii gąbki, podziwiać koronkową budowę  koralowców,  zaprzyjaźnić się z żubrem, pogładzić rysia i dobrze bawić się przy nauce lub uczyć się bawiąc.

Czytaj więcej: Rozpoczęliśmy XXV edycję edukacji przyrodniczej z Bieszczadzkim PN

Sukces SKO SP w Czaszynie

Szkolna Kasa Oszczędności Szkoły Podstawowej w Czaszynie prowadzi blog szkolny, na którym na bieżąco prezentuje wydarzenia związane z życiem naszej szkoły. Blog bierze udział w ogólnopolskim konkursie "SKO - Blog Miesiąca" organizowanym przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. Konkurs ma charakter edukacyjny. Jego celem jest w szczególności propagowanie idei oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach założeń SKO oraz promowanie postaw współpracy w grupie. Ocenie podlegają wpisy prowadzone przez opiekuna SKO na Szkolnym Blogu. W lutym Komisja Konkursowa przyznała naszej szkole nagrodę pierwszego stopnia za "SKO - Blog Miesiąca Stycznia". Nagrodą dla szkoły jest laptop, a dla uczniów upominki rzeczowe. 

Tłusty czwartek w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Tłusty czwartek to dzień, w którym do woli można się objadać pączkami. Mówi się, że kto w tym dniu nie zje chociaż jednego pączka, tego będzie przez cały rok prześladował pech. Tak więc w naszej szkole wszystkie dzieci zostały obdarowane pączkami. Wszystkim bardzo smakowały. A na zakończenie recytowaliśmy wspólnie „Pączek za pączkiem w brzuszku ląduje. Dziś tłusty czwartek, pączek króluje!”.

Sukces w konkursie przyrodniczym

21 lutego troje uczniów z klasy VI Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięło udział w VI edycji międzypowiatowego konkursu przyrodniczego "Młody Przyrodnik" organizowanego przez CDN i Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku.
Celem konkursu było: 
- rozwijanie zainteresowań tematyką przyrodniczą,
- promowanie uczniów zdolnych.
W rywalizacji indywidualnej nasi uczniowie zajęli:
- 1 miejsce: Radosław Kuzio,
- 3 miejsce:  Emilia Kulig,
- wyróżnienie:  Jarosław Kucharski.
Drużynowo uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie zajęli pierwsze miejsce!
Gratulujemy im sukcesu i życzymy powodzenia w następnych konkursach.

Spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Churchałą w Gimnazjum w Zagórzu

Tym razem pan Grzegorz Churchała, podróżnik Grupy „Trzask”, zabrał młodzież do Azji. Opowiadał z ogromną swadą o mniej znanym regionie Indochin. W pokazie można było zobaczyć niezwykłe świątynie, krajobrazy, spotkania z ludźmi, ich problemami i życiem codziennym.

Nastolatkowie „odwiedzili” Kambodżę i Wietnam:
– największy na Ziemi kompleks świątyń – słynny Angor,
– poznawali obecną sytuację mieszkańców Kambodży,
– dowiedzieli się, dlaczego w Wietnamie były trzy stolice,
– podziwiali Pływającą Wioskę,
– byli w wiosce  górali z Wietnamu,
–  usłyszeli odpowiedź na pytanie, dlaczego mnich nosi pomarańczowe szaty i goli głowę.

Czytaj więcej: Spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Churchałą w Gimnazjum w Zagórzu

Wielkie świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w SP Poraż.

21 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby uroczyście rozpocząć świętowanie z językiem polskim. Wiemy doskonale, że do łatwych on nie należy. Często przysparza wielu problemów, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Stąd też ciągła potrzeba zwracania uwagi na różnorodne niuanse z nim związane. Cały wtorek, podzieleni na dwie duże grupy, 0-III i IV-VI, zmagaliśmy się z ciekawymi konkursami. Maluchy tworzyły ciekawe plakaty z hasłami nawołującymi do używania poprawnego języka, czystego, bez wulgaryzmów. Potem głośno i dobitnie prezentowały je na forum. Wcześniej, w domu pod opieką rodziców kaligrafowały tekst wiersza Juliana Tuwima, aby powalczyć w konkursie na piękne pismo.
Wyniki konkursu kaligrafii:

Czytaj więcej: Wielkie świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w SP Poraż.

Ekolodzy na tropie osobliwości przyrodniczych.

Niedawno uczniowie klasy V i członkowie koła ekologicznego z klasy III ze SP w Porażu wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych. Wyjazd zorganizowała pani Ewa Krawczyk, realizująca innowację pedagogiczną w tym zakresie. Uczniowie wysłuchali ciekawostek dotyczących bieszczadzkich terenów, zwiedzili wystawę, podziwiając florę i faunę terenów, które są im bliskie z racji miejsca zamieszkania.