Szkolne wieści

Cudze chwalicie , swego nie znacie ? Szukanie odpowiedzi na to pytanie podczas nocy w SP Poraż.

Pan Marek Drwięga, historyk, jednocześnie zapalony wędrowiec, hołduje zasadzie, że w wychowaniu młodego człowieka ważny jest patriotyzm lokalny. Znajomość tradycji, historii, topografii miejsc najbliższych, to jeden z warunków realizowanego przez naszą szkołę elementu regionalizmu. Stąd też udział w różnorodnych rajdach i innych formach wycieczkowych. W dniach 10-11 lutego 30-osobowa grupa dzieciaków z klas IV-VI wzięła udział w kolejnym projekcie, którego celem była piesza wędrówka po Porażu, walka w konkursie wiedzy, samodzielność w przygotowaniu posiłków, gry terenowe. A to wszystko uatrakcyjnione nocowaniem w miejscu, na co dzień służącym do innych celów, w szkole. Jednym słowem „Niezapomniany biwak”. Już czekamy na kolejne pomysły naszego kreatywnego nauczyciela.

Walentynki w SP Poraż.

Walentynki, czas dobrych słów i uśmiechów. 14 lutego prosto do kolorowej skrzynki popłynęły kartki sercem pisane. Samorząd szkolny skrupulatnie je posegregował i dostarczył pod wskazane adresy. Radości nie było końca. Uczniowie klasy VI wykonali łańcuch serc dla swoich nauczycieli, tworząc spersonalizowane życzenia. Podczas przerw można było zakupić jedno ze 110 ciasteczek z wróżbą, z dużym zaangażowaniem wypieczonych przez Karolinę Niemczyk i jej mamę. To był naprawdę ciepły, pełen serdeczności wtorek.

Walentynki dla chłopca i dziewczynki.

Walentynki w Szkole Podstawowej w Zahutyniu obchodziliśmy hucznie. Były wspaniałe występy wszystkich dzieci, tańce, wierszyki, rymowanki, scenki kabaretowe i oczywiście piosenki o miłości i przyjaźni. Za sprawą pani Anny Jankojć część utworów wykonana została w języku angielskim. Po występach obyło się wręczenie przesyłek „Poczty Walentynkowej”. Wspólna zabawa i tańce dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali  piękne i zapewne smaczne, serca walentynkowe. No cóż, następne Walentynki już za rok!

Czytaj więcej: Walentynki dla chłopca i dziewczynki.

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie!

Uczniowie klasy I i II Gimnazjum  w Tarnawie Dolnej  w ramach projektu edukacyjnego realizowanego na Innowacji  „Chemia i biologia na co dzień” zorganizowali pokaz doświadczeń chemicznych swoim młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola. Prezentując fascynujące i niezwykłe doświadczenia, podczas których szczekał wodór, płyny zmieniały barwy, baloniki same napełniały się powietrzem, wybuchały kolorowe wulkany, znikała woda, koperek uciekał gdzie pieprz rośnie, wyrastały  tajemnicze rośliny, woda nie wylewała się z butelki (choć ta była do góry dnem),  a pewna niezwykła substancja raz była twarda, jak beton a za chwalę rozpływała się w rękach, itd., itp. Gimnazjalistki  przy okazji pokazów i doświadczeń objaśniały tajniki nauki, tłumacząc w praktyce wiedzę z przyrody, biologii i chemii. Mogliśmy się kolejny raz przekonać, że eksperymenty dla dzieci czy dla młodzieży to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata. Wykonywanie doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje  zainteresowaniami z przedmiotów przyrodniczych i stanowi praktyczny kurs z biologii, chemii czy fizyki. 

Czytaj więcej: Na naukę nigdy nie jest za wcześnie!

Zabawa karnawałowa

Karnawał w pełni, więc wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu spotkały się na swojej zabawie. Od rana, w sobotę, 4 lutego na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej w naszej szkole rozkładał swoje stanowisko DJ. O godzinie dziewiątej pojawili się rodzice i pomysłowo przebrane dzieci. Zabawa była niezwykle udana, bawiły się przedszkolaki, uczniowie oraz chętne dzieci z całej miejscowości.
Odbywały się konkursy i zabawy, radości nie było końca. Rodzice przygotowali bogaty poczęstunek, jak zawsze zadbali o wszystkie dzieci. Składamy więc serdeczne podziękowania.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Zabawa karnawałowa

Planetarium

6 lutego w Szkole Podstawowej w Zahutyniu uczniowie mieli okazję do wspaniałej zabawy i przygody. Naszą szkołę odwiedziło planetarium. Wszyscy mieli okazję wziąć udział w misji na Księżyc, wylądować na innych planetach, zwiedzać kosmos. Zachwycające show dostarczyło wiele emocji i nowych wiadomości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wielkie święto seniorów w Porażu.

 21 stycznia w samym środku ferii nasi uczniowie uczcili święto Dziadków. W sobotę  o godz. 17-stej rodzice, Babcie, Dziadkowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz wszystkie wnuczęta, spotkali się wspólnie w Sali Domu Strażaka. Wysłuchali jasełek w wykonaniu  uczniów klasy III, przygotowanych przez panią Danutę Marczak oraz pięknych, śpiewająco wykonanych życzeń ofiarowanych przez nasz  dzielny zespół wokalny pana Mariusza Skiby. Wiersze i piosenki płynące z ust tych najmniejszych, uczniów zerówki, wzruszały i wywoływały niegasnące oklaski.  A nad maluchami czuwała niezmordowana pani Agnieszka Burczyk.

Było to wielkie środowiskowe święto wszystkich seniorów naszej miejscowości. Przybyło ich ponad 200. Organizatorem był sam pan burmistrz Ernest Nowak i nasi radni, panowie Czesław Łuc i Krzysztof Bryndza. Nie zabrało i ważnych gości. Pojawił się poseł na sejm RP pan Piotr Ursuski, wspomniany wyżej burmistrz miasta i gminy Zagórz, przewodniczący rady miejskiej Jan Różycki. Wszyscy goście złożyli zebranym gorące życzenia. Po części oficjalnej zabrzmiała muzyka na żywo a rozpoczęła się zabawa. Dla naszych Dziadków jeszcze raz wielkie „Sto Lat”.