Szkolne wieści

Festyn Zdrowia w Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

1 FAMILIJNY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAGÓRZU

W dniu 23.05.2017r w Szkole Podstawowej w Zagórzu odbył się 1 Familijny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły, zorganizowany w ramach realizacji projektu ,, Rok z Marszalkiem J. Piłsudskim …Dotknij historii”

Jak podają źródła dwudziestolecie międzywojenne to piękny, ale bardzo burzliwy okres dla Rzeczpospolitej, która na krótko wróciła na mapę świata. W tym trudnym okresie, szachy              w Polsce za sprawą takich entuzjastów jak Naczelnik Piłsudski oraz Kazimierz Sosnkowski  przeżywały prawdziwy rozkwit. Pod auspicjami Piłsudskiego odbywało się wiele turniejów szachowych oraz mistrzostw.

 Szkolny turniej rozegrano systemem szwajcarskim - 7 rund, tempem 10 minut na zawodnika. Na odprawie technicznej sędzia główny Marek Kielar omówił podstawowe punkty  regulaminu turnieju i przepisów gry FIDE. O kolejności zawodników w turnieju decydowały następująco: suma małych punktów, buchholz średni, buchholz pełny, liczba zwycięstw, progress.

W turnieju brało udział 10 par spokrewnionych ze sobą zawodników. Najmłodsza para miała łącznie 17 lat, a najstarsza -  101! Turniej przebiegał w atmosferze skupienia, profesjonalnego podejścia do gry, jak również zadowolenia z możliwości realizacji swojej pasji, jaką jest gra w szachy.

Zwycięzcami turnieju zostali:

I miejsce Rodzina Kapalskich

II miejsce Rodzina Burczyków

III miejsce Rodzina Gurgacz

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Tomasz Burczyk.

Wyróżnieni dyplomami zostali także najmłodszy zawodnik turnieju - 6 letni Nataniel Pałasiewicz i najstarszy zawodnik -  95 letni p. Henryk Pałasiewicz.

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy wyników i życzymy kolejnych sukcesów.

Organizatorami  turnieju byli: M.Hydzik, K.Żytka, B.Długosz.

Ekosmaczni - zaproszenie na film

Grupa Projektowa Ekosmaczni z Gimnazjum w Zagórzu zaprasza do zapoznania się z filmem  nt.   zdrowej żywności oraz zdrowego stylu życia przygotowanego w ramach Ogólnopolskiego Projektu Fundacji BOŚ „Czas na Zdrowie”.

            Realizację ogólnopolskiego  Projektu „Czas na Zdrowie” rozpoczęliśmy od wyboru nauczycieli, którzy podobnie jak my są młodzi duchem, kreatywni, nie boją się zaskakujących sytuacji i przede wszystkim naszych szalonych pomysłów. Swoim pomysłem zaraziliśmy szkolnych ekologów, zarząd SU i kolegów z klas drugich realizujących gimnazjalne projekty „Ekologicznie i zdrowo” oraz "Gry i zabawy rodzinne". Z pośród nich wybraliśmy najbardziej odpowiedzialnych i pracowitych ludzi, którzy podzielili między sobą obowiązki zgodnie z ich zainteresowaniami, możliwościami i potrzebami. Współpraca pozwoliła nam na zacieśnienie więzi, dowiedzieliśmy się dużo o sobie i poznaliśmy swoje skrywane predyspozycje i umiejętności. Odkryliśmy szkolnych filmowców, dziennikarzy, dietetyczki, fotografów, sportowców i grafików komputerowych. W naszych działaniach wspierają nas rodzice, to z nimi odkrywaliśmy i odwiedzaliśmy gospodarstwa ekologiczne na terenie Podkarpacia. Od teraz rodzinne zakupy w sklepach spożywczych  zaczynamy od działu ze zdrową żywnością, umiejętnie sprawdzamy jakość, skład, producenta, datę ważności, nie ukrywamy, że cena nie jest dla nas obojętna. Wiemy, że lepiej kupić mniej ale zdrowej, wartościowej żywności. Różnorodne działania mające na celu realizację założeń Projektu "Czas na Zdrowie" pozwoliły nam również poznanie ciekawych ludzi, z którymi   spotkaliśmy się w na  pogadankach w szkole lub odwiedzaliśmy ich. To oni w głównej mierze będą gośćmi  i ekspertami naszego finału czyli Festynu Zdrowia.                                                                     

Ekosmaczni 

       

 

Spotkanie z Mistrzem Pszczelarstwa

24 maja 2017 r. w ramach zajęć przyrodniczych klasa II uczestniczyła w spotkaniu z Mistrzem Pszczelarstwa Aleksandrem RĘBACZEM,  którego świat pszczół tak zafascynował, iż chętnie dzieli się swoją pasją z innymi i potrafi zainteresować nawet najmłodszych.

Barwnie i z wielkim zaangażowaniem opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć żywe pszczoły, które były zamknięte w szklanym ulu. Dowiedziały się o życiu pszczół, wykonywanej przez nich pracy, zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza, produkty wytworzone przez pszczoły oraz zdegustować różnego rodzaju pyłki i miody. Samodzielnie wykonały świeczkę z pszczelego wosku. Na zakończenie każde dziecko otrzymało Certyfikat udziału w spotkaniu.

Spotkanie poszerzyło wiedzę dzieci na temat pszczelarstwa oraz umożliwiło kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.

Opr. H. Krajnik

Galeria: http://www.sptarnawa.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=352&action=show

Pielgrzymka klas III

W dniu 16 maja 2017 r. dzieci z klas III wraz ze swoimi rodzicami, ks. katechetą  i wychowawczyniami udały się na Dziękczynną Pielgrzymkę do Przemyśla.  Najważniejszym punktem pielgrzymki była msza św. w Sanktuarium Matki  Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach. Przed mszą wysłuchaliśmy  historii powstania Sanktuarium, opowiedzianej przez jednego z tutejszych  księży. O godzinie 11.00 wszyscy uczestniczyliśmy  w Eucharystii sprawowanej przez    ks. Grzegorza Lęcznara, który przygotował dzieci do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Po mszy św. i  posileniu się smacznym obiadem, wyruszyliśmy w dalszą drogę. Z Kopca Tatarskiego podziwialiśmy panoramę  Przemyśla i Bieszczadów. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły dzieciom zjazdy na torze saneczkowym. Następnie udaliśmy się do  Przemyśla, gdzie  ks. Grzegorz  oprowadził nas po Archikatedrze i rynku starego miasta. Nie obyło się bez skosztowania pysznych lodów oraz spotkania z niedźwiedzicą przy fontannie na rynku. Dziękujemy Panu Bogu i Matce Najświętszej  za piękne chwile spędzone na modlitwie, zabawie i zwiedzaniu Przemyśla. Chwile, tym bardziej cenne, że spędzone wspólnie z rodzicami .

opr. J. Bochnak, R. Kuzio

Galeria: http://www.sptarnawa.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=351&action=show

"Magiczna chemia" pokaz dla klasy II

15.05.2017 r. uczniowie klasy I i II Gimnazjum  w Tarnawie Dolnej  w ramach projektu  realizowanego na Innowacji  „Chemia i biologia na co dzień” zorganizowali pokaz doświadczeń chemicznych swoim młodszym kolegom i koleżankom z kl. II Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej.  Prezentując ciekawe  doświadczenia, podczas których mieliśmy prąd z ogórka i cytryny,  wodór szczekał, drewniane wiórki zwęglały się bez ognia, tajemnicze kryształki same się zapalały i płonęły beż użycia zapałek,  ciecze w probówkach zmieniały barwy jak kameleon, baloniki  napełniały się powietrzem, wybuchały kolorowe wulkany, woda znikała ze spodeczka, albo nie wylewała się z butelki, chociaż była niezakręcona do góry dnem,  jajkiem można było bawić się, jak gumową piłeczką, a pewna niezwykła substancja raz była twarda, jak beton, to można z niej było lepić „śnieżki” , a za chwalę rozpływała się w rękach, itd., itp.

Eksperymenty dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje u dzieci zainteresowaniami z przedmiotów przyrodniczych i  praktyczny kurs z biologii, chemii czy fizyki. 

Drugoklasiści z zainteresowaniem  uczestniczyli w pokazach, zadawali pytania, sprawdzali czy starsi koledzy nie czarują oraz  obserwowali, badali, sprawdzali i z zaangażowaniem wykonywali  niektóre eksperymenty.

Było wiele pozytywnych emocji i radości. Na koniec  dzieci  otrzymały dyplomy „Młodych badaczy przyrody”,  a gimnazjaliści podziękowania, brawa i worek pysznych słodkości.

opr. K. Witowicz

Galeria: http://www.sptarnawa.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=350&action=show

Podwójne podium dla Tarnawy!

12 maja po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje wokalne talenty na VIII Przeglądzie Piosenki Ekologicznej w Sanoku organizowanym przez Zarząd Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, pod patronatem Burmistrza Pana Tadeusza Pióro. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych:      klasy I-III oraz IV- VI. Pierwsze miejsce, nagrodzone Pucharem Złotej Nutki, wyśpiewały  uczennice z klasy I w składzie: Daria Broniarska, Oliwia Borkowska, Milena Kania i Martyna Zajdel. Drugie miejsce na podium zajęli : Paweł Łoskot, Natalia Chmura, Oliwia Szczerkowska i Martyna Zajdel. Gratulacje należą się również Martynie Zuzańskiej, która wprawdzie nie stanęła na podium, ale jak zawsze zaśpiewała pięknie, o czym świadczyły gromkie brawa po jej występie. Doceniamy wysiłek jaki uczniowie włożyli w przygotowania do konkursu i jeszcze raz SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!! Opr. Teresa Furdak

Galeria: http://www.sptarnawa.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=349&action=show