Szkolne wieści

Nasze wspólne wędrowanie

Przy tak kapryśnej pogodzie od kilku już tygodni nadszedł ten słoneczny wymarzony dzień.  Uczniowie Gimnazjum w Zagórzu z klas IIa i IIb razem z opiekunami, w środę (18 października br.), wybrali się na eskapadę w Bieszczady. Celem wędrówki były Jeziorka Duszatyńskie na zachodnim zboczu Chryszczatej.

W rześki poranek w umówionym wcześniej miejscu spotkali się wszyscy chętni chcący spotkać się z przygodą. Duszatyn przywitał ich poranną rosą i babim latem. W tym nieco tajemniczym miejscu młodzież z uwagą wysłuchała informacji o historii miejsca – kolejce wąskotorowej, Republice Komańczańskiej, rezerwacie przyrody „Łokieć” czy „biografii” Osławy.

Po ok. 90 minutach marszu oczom wszystkim ukazały się na dnie potoku Olchowaty dwa jeziorka uśmiechające się przedziwnym smutkiem. To były Jeziorka Duszatyńskie, które zrodziły się  w łoskocie burzy wiosną w 1907 r. Widoki zapierały dech w piersiach.

Jak zawsze jest czas powrotów. Pełna radości, ale i nostalgii kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła w drogę do Zagórza. Kolory jesieni zwalały z nóg, oczy syciły się barwami z palety największego z mistrzów.

Czytaj więcej: Nasze wspólne wędrowanie

Dzień Drzewa

10 października obchodzimy Dzień Drzewa, aby uczcić to święto uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę do pomnika przyrody w Zahutyniu - dębu o nazwie „Piotr”. Dzieci z klasy III zmierzyły obwód drzewa, który wyniósł 490cm,      korzystając z odpowiedniego algorytmu określiły wiek dębu na około 196 lat.
Dla wszystkich ten wiek był ogromnym zaskoczeniem, bo dąb rosnący przy Domu Ludowym w Zahutyniu często obojętnie mijany, dzięki swojemu sędziwemu wiekowi, okazał się powodem do dumy dla mieszkańców Zahutynia.
Warto nadmienić, że w lesie zahutyńskim znajdują się także stanowiska roślin chronionych: języcznika zwyczajnego i tojadu mołdawskiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzień Edukacji Narodowej 2017

 „Pełnia życie jest wtedy, gdy ma się przekonanie, że robi się coś ważnego, potrzebnego, to, co przynosi pożytek ludziom i społeczeństwu”

 W dniu 16 października 2017 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Społeczność Szkoły Podstawowej w Łukowem swoją obecnością zaszczycili emerytowani pracownicy szkoły  -  p. Janina Pałasz, p. Anna Domalik, p. Urszula Tokarz oraz  p. Stanisław Zarzyczny. Zgromadzona publiczność obejrzała  przygotowane przez Samorząd Uczniowski, pod bacznym okiem p. Magdaleny Stusik, przedstawienie. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie za trud nauczania i wychowania słowem i śpiewem, recytując piękne wiersze i śpiewając wesołe piosenki. Zaprezentowali tez kilka zabawnych scenek z życia nauczyciela.

Następnie Pani Dyrektor w swoim przemówieniu złożyła serdeczne podziękowania nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia, za zaangażowanie w pracy i działania na rzecz rozwoju szkoły, za wszystkie poprawiane sprawdziany i klasówki, nieprzespane noce, wiarę w uczniów, za ogrom pracy na rzecz młodego człowieka. Słowa  podziękowania skierowała również do pracowników obsługi i administracji za sumienne wykonywanie swoich obowiązków, kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły oraz za podejmowanie działań podnoszących prestiż szkoły. Na zakończenie życzyła wszystkim satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą, dumy z sukcesów wychowanków oraz twórczego zapału do podejmowania nowych wyzwań, a także zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.

Święto Drzewa w SP Łukowe

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej: ogólnopolskiej i międzynarodowej, w Polsce realizowanym od 2003 roku. Jego inauguracją jest sadzenie drzew 10 października każdego roku.  Celem programu jest zainspirowanie uczestników do podejmowania działań proekologicznych dotyczących sadzenia, znaczenia i ochrony drzew. Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew, to wiele różnorodnych działań, przygotowanych i prowadzonych przez wiele dni, a nawet miesięcy.

W Szkole Podstawowej w Łukowem tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „Na leśnej polanie”.  W ramach realizowanego projektu przyrodniczego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych, konkursach i wycieczkach. Poznali sposoby ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz znaczenia środowiska przyrodniczego dla człowieka. Podsumowaniem wszystkich działań był uroczysty apel, który odbył się 10 października 2017r. W szkole gościliśmy Pana Marka Krajnika z Nadleśnictwa Lesko oraz  Panią Ewelinę Morawę – Przewodniczącą Rady Rodziców.

Czytaj więcej: Święto Drzewa w SP Łukowe

Wycieczka do Zagórza

Dnia 16 października uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wybrali się na jesienną wycieczkę do Zagórza. Celem wyprawy była plenerowa Droga Krzyżowa, ruiny klasztoru i obserwacje przyrodnicze. Piękna pogoda pozwoliła nam w pełnej jesiennej krasie delektować się otaczającą nas przyrodą, rozważać stacje Drogi Krzyżowej, przypomnieć sobie Dekalog i spojrzeć na sylwetkę wielkiego Polaka Jana Pawła II wędrującego po bieszczadzkich szlakach. Cała wyprawa to była jedna wielka lekcja religii, przyrody, plastyki, historii. Dzieci miały możliwość podziwiania panoramy Zagórza z wieży widokowej oraz zjedzenia śniadania w plenerze. Wypoczęci, uśmiechnięci i pełni nowych doznań wróciliśmy do szkoły. Zachwycone dzieci stwierdziły, że teraz już wiedzą gdzie zaprosić rodziców na wspólny spacer.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Wycieczka do Zagórza

Dzień Nauczyciela

13 października w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Zgromadzonych gości serdecznie powitała pani dyrektor Wanda Izdebska. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli: Ojciec Czesław Pantoł, prezes OSP w Zahutyniu pan Edward Fal, emerytowane nauczycielki, panie- Wanda Czapla, Helena Fal, Bronisława Żuchowska, Bożena Banasiewicz, Teresa Bazylak oraz panie z Rady Rodziców- przewodnicząca Aneta Szczepek, Edyta Nowak, Marzena Tyski i Ewelina Strzęciwilk. Dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III przygotowali piękny program artystyczny podkreślający trud nauczycieli włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Członkowie koła teatralnego „ Psotka” przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły. Pani dyrektor wręczyła przyznane nagrody a Rada Rodziców uhonorowała wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły upominkami i kwiatami złożonymi na ręce pani dyrektor. Z życzeniami, upominkiem i kwiatami wystąpił pan Edward Fal. Mały Samorząd Uczniowski wręczył zaproszonym gościom róże dziękując za przybycie a paniom nauczycielkom złożył serdeczne życzenia. Spotkanie dostarczyło wszystkim wielu miłych chwil i wzruszeń. Mali artyści otrzymali gromkie brawa i słodycze od zaproszonych gości. Podczas wspólnego poczęstunku przy kawie i ciasteczku wspominano szkołę z dawnych lat i rozmawiano o dzisiejszych czasach. Dzięki staraniom pani Anety Szczepek otrzymaliśmy owoce i słodycze, za które serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj więcej: Dzień Nauczyciela

Akcja „ Uczymy ratować”

16 października przypada „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. W tym dniu uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wraz z paniami: Beatą Iwanowska, Anną Stawarz i Anną Jankojć  włączyli się do akcji na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Całe wydarzenie miało na celu propagowanie i doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dla dzieci była to kolejna lekcja nauki „Ratowania życia”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.