Szkolne wieści

SKO - czyli Szkolna Kasa Oszczędności

SKO - czyli Szkolna Kasa Oszczędności to najstarszy i największy program edukacji finansowej dla dzieci w Polsce. Szkoła Podstawowa w Czaszynie od wielu lat uczestniczy w tym programie. Z roku na rok zwiększa się liczba uczniów, którzy zakładają indywidualne konta bankowe i gromadzą na nich swoje oszczędności. PKO BP dostarcza szkole materiały edukacyjne dotyczące szeroko pojętego oszczędzania tj. pieniędzy, jedzenia, zasobów przyrody itp. Z tych materiałów chętnie korzystają dzieci i nauczyciele. Wspaniałej rozrywki dostarcza Brawo Bank - poradnik edukacyjny dla najmłodszych. Bank organizuje wiele konkursów dla SKO i uczniów. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody. Nasza Szkolna Kasa Oszczędności organizuje konkursy szkolne np. matematyczno-ekonomiczne, ekologiczne, plastyczne. Ogłasza i przeprowadza akcje charytatywne. Swoje działanie prezentuje na Szkolnym Blogu. W styczniu otrzymaliśmy nagrodę II stopnia za "Blog Miesiąca Grudnia". Nagrodą był dyplom i upominki rzeczowe dla dzieci, które sprawiły im wielką radość. Prowadzony blog jest formą promocji szkoły i naszej miejscowości. Więcej informacji o naszym SKO można uzyskać klikając TUTAJ (link: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sp-czaszyn/ ).

Czytaj więcej: SKO - czyli Szkolna Kasa Oszczędności

Darz Bór! – Darz Bór!

19 stycznia 2017 r. Ekolodzy z Zagórza spotkali się  z leśniczym, Panem Maciejem Skrzeszewski z leśnictwa Zahutyń w ramach projektu ekologicznego realizowanego we współpracy z Ogólnopolską Akcją Florek i Leśnictwem.

Pan Skrzeszewski  przedstawił uczniom pracę leśnika, krótką historię Lasów Państwowych oraz przybliżył wiedzę o polskich lasach. Gimnazjaliści bardzo chętnie zadawali pytania na nurtujące ich tematy przyrodnicze i sami odpowiadali na pytania naszego gościa, wykazując się wiedzą przyrodniczą. Nie był to wykład, ani też pogadanka „na temat”, ale długie, owocne spotkanie  i  rozmowa na temat lasu w roli głównej.

I tak usłyszeliśmy, że leśnikiem nie każdy może zostać. To zawód dla ludzi z pasją, którzy nie boją się niespodziewanych zagrożeń, nocnych odgłosów lasu ani samotności. Ci, którzy kochają naturę, są stworzeni do tej pracy. Pomimo tego, że doskonale znamy ten zawód, niewiele wiemy o jego specyfice. Leśniczy, to pracownik Lasów Państwowych, który zajmuje się zarządzaniem lasami, prowadzeniem gospodarki leśnej, ochroną lasów oraz zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego.

Czytaj więcej: Darz Bór! – Darz Bór!

Chemia od kuchni – czyli ciekawe doświadczenia w szkolnym i domowym laboratorium

Czy chemia kojarząca się większości osób z nauką niezrozumiałych wzorów, równań i regułek może mieć coś wspólnego z codziennym życiem? Na zajęciach Innowacji biologiczno-chemicznej „Zobaczyć, zbadać, zrozumieć” dla klas I-II Gimnazjum w Tarnawie uczniowie przekonali się, że doświadczenia chemiczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium, a każdy z nas, często nieświadomie, jest ich twórcą i wykonawcą. 
Wspólnie próbujemy przez kuchenne drzwi zajrzeć do królestwa chemii i wyjaśnić zdumiewające zjawiska, które na pozór wydają się magicznymi sztuczkami.

We wtorki i piątki „młodzi naukowcy” starają się  odkrywać i wyjaśniać takie ciekawe doświadczenia, jak włożenie jajka do butelki, odczytanie niewidocznego pisma, wybuch wulkanu z sody oczyszczonej i octu, bomba pianowa,  stworzenie gazowanej fontanny z mentosów i coca-coli, otrzymanie cieczy  nienewtonowskiej, która raz zachowuje się, jak ciało stałe, a raz jak woda, wyczarowanie bengalskich ogni, itd. To dzięki chemicznym prawom przy kuchennym stole radzimy sobie z wieloma niedogodnościami życia codziennego, wiemy jak oczyścić srebro, jak pozbyć się kamienia z czajnika, co zrobić żeby świeca paliła się dłużej a ziemniaki nie czerniały.

Czytaj więcej: Chemia od kuchni – czyli ciekawe doświadczenia w szkolnym i domowym laboratorium

Poczuli „chemię” do chemii

Czwórka  młodych chemików z Gimnazjum w Zagórzu: Łukasz Burger, Jakub Pelechowicz, Szymon Marszałek i Julia Kucharska - zakwalifikowało się do wojewódzkiego finału Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego.

Nasi młodzi pasjonaci chemii udowodnili po raz kolejny, że chemia jest ciekawą i nie tak trudną nauką, jak niektórzy twierdzą.

W marcu zagórscy gimnazjaliści będą walczyć z 50 chemikami z podkarpackich gimnazjów o tytuł laureata. Zatem dziś gratulujemy: Julii, Łukaszowi, Jakubowi i Szymonowi znakomitych wyników i awansu do etapu  finałowego  oraz  życzymy kolejnych sukcesów .

Młodzież do konkursu przygotowywała K.Witowicz

Czytaj więcej: Poczuli „chemię” do chemii

Jaka pyszna sanna…

Dnia 24.01 aktorzy i chórzyści z Zagórskich Jasełek, a także ministranci  wybrali się do Myczkowiec na kulig.

Zebraliśmy  się o godzinie  9.00 przed kościołem pw. NMP w Zagórzu . Niestety, choroba  zebrała swoje żniwo wśród chętnych uczestników zimowych zabaw, dlatego wyruszyliśmy skromną 15-osobową grupą.

Kiedy dotarliśmy szczęśliwie na miejsce zimowego szaleństwa i pierwszym szoku związanym z temperaturą, zaczęliśmy kuligowe przygotowania i po chwili na „sankowych” rumakach ruszyliśmy w siną dal.

Jak to w życiu bywa (a na kuligu to prawie gwarantowane), niejeden z nas się wykoleił, bo straty muszą być (jak nie w ludziach, to w sprzęcie). Podczas jazdy odbyły się dwie krótkie przerwy,  w czasie których ksiądz Grzegorz udzielił wskazówek, jak rozgrzać zamarznięte palce u rąk i nóg . Były to krótkie  ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Jaka pyszna sanna…

Ach, co to był za bal…

29 stycznia 2017r. w Domu Ludowym w Łukowem odbył się Bal Karnawałowy zorganizowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Łukowem. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły oraz młodsze dzieci z okolicznych miejscowości wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami.

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Pięknie udekorowana sala zachęcała do szalonej zabawy. Wszyscy bawili się znakomicie, każdemu dopisywał wyśmienity humor. Barwne stroje budziły podziw i zachwyt. Były korowody, kółeczka, tańce w parach, „kaczuszki”, a także muzyczno – ruchowe zabawy i konkursy

Oczywiście, jak zawsze niezawodna, Rada Rodziców przygotowała dla uczestników balu wspaniałe słodkie prezenty.

Galeria zdjęć:

Czytaj więcej: Ach, co to był za bal…

Jasełka

Jasełka przygotowane przez uczniów klasy piątej Szkoły Podstawowej w Czaszynie spotkały się z wielkim uznaniem wśród dzieci i rodziców zgromadzonych w sali gimnastycznej przed Świętami Bożego Narodzenia.

W ramach współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czaszynie zostały po raz drugi zaprezentowane podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego dla mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Stanowiły wstęp do zabawy przygotowanej przez panie z KGW. Występ bardzo podobał się zgromadzonym na sali uczestnikom zabawy, którzy chwalili zaprezentowane przedstawienie, doceniając wkład pracy i umiejętności aktorskie naszych uczniów.

Było to ważne wydarzenie zarówno dla szkoły jak i społeczności lokalnej.