Szkolne wieści

Siedem żyć papieru

Drużyna Młodych Zagórskich Ekologów wykonała kolejne zadanie XXVIII edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej ”Florek” pt. „Papier makulaturowy” . Jego ideą było korzystanie z papieru makulaturowego, zmiana naszych nawyków np. kupowanie zeszytów i bloków rysunkowych wykonanych z makulatury. To właśnie dzięki takim działaniom darujemy życie drzewom. Mówi się, że papier ma siedem żyć. I jest w tym sporo prawdy, dobrej jakości makulaturę można przetwarzać wielokrotnie. Ekolodzy wyposażeni wiedzę na temat makulatury i jej wykorzystania w Polsce i na świecie rozpoczęliśmy dwumiesięczne działania, które rozrastały się, rozwijały, zataczały coraz szersze kręgi i co najważniejsze przynosiły wspaniałe owoce, a dla nas - satysfakcję!

            Przez szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną młodzież starała się  wpłynąć na sposób myślenia, podejmowane wybory konsumenckie oraz uświadamiać i pokazywać pozytywne wzorce postępowania. Chciała również pokazać, że każdy z nas dokłada swoją cegiełkę i przyczynia się do globalnego efektu.

Na czele akcji stała czwórka drugoklasistów: Oliwia, Patrycja, Wiktoria i Bartek.

Czytaj więcej: Siedem żyć papieru

IX Wieczór Kolęd i Pastorałek w Łukowem

15 stycznia 2016 r. już po raz dziewiąty społeczność Szkoły Podstawowej Łukowem zaprosiła mieszkańców Łukowego i pobliskich miejscowości na Wieczór Kolęd i Pastorałek. Ta magiczna uroczystość każdego roku przyciąga rzesze widzów, a i tym razem sala Domu Ludowego w Łukowem wypełniła się po brzegi.

Wieczorne spotkanie z kolędą uświetnili swoją obecnością:  Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pan Edward Mąka – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, Pan Grzegorz Sowa – sołtys wsi Kalnica, pan Marek Krajnik – sołtys wsi Średnie Wielkie oraz Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców.

Pielęgnując naszą piękną polską tradycję kolędowania mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę i jeszcze raz wspomnieć czar Bożego Narodzenia. Licznie zgromadzona publiczność zobaczyła Jasełka przygotowane przez trzecioklasistów pod okiem Pani Marii Ogarek. Występ uświetnił Zespół Wokalny kierowany przez Pana Macieja Biernackiego.

Czytaj więcej: IX Wieczór Kolęd i Pastorałek w Łukowem

Szachowe rozgrywki turniejowe w SP Poraż

V Szkolny Turniej Szachowy został zorganizowany i przeprowadzony przez pana Krzysztofa Kruczka i panią Janinę Dłużewską w dniach; 10.01.2017 – grupa młodsza oraz 12.01.2017 grupa starsza. Uczniowie rozegrali wiele rund podczas tego, profesjonalnie przygotowanego, spotkania. Pan Krzysztof zakupił puchary i przygotował dyplomy. Należą mu się wielkie podziękowania. A wyniki przedstawiają się następująco:

Czytaj więcej: Szachowe rozgrywki turniejowe w SP Poraż

Zabawa choinkowa w Domu Strażaka w Porażu i wielkie serca naszych uczniów

Karnawał w całej pełni. Jak tradycja nakazuje, to czas zabawy i tańca. Z tej okazji tuz przed feriami nasi uczniowie mieli okazję zaszaleć na imprezie choinkowej. Pierwsza grupa, dzieci z klas 0-III oraz maluchy z rodzicami, bawiły się od godziny 14 stej do 17 stej. Były wyszukane, kolorowe stroje, konkursy z nagrodami i dużo tańca. Po godzinie 17 stej sala Domu Strażaka w Porażu należała do uczniów klas IV-VI i rytmów dyskotekowych. I tutaj było sporo śmiechu podczas różnorodnych animacji. Dzień przed zabawą w szkole została ogłoszona informacja o zbiórce pluszaków dla oddziału pediatrii szpitala w Rzeszowie. I jak zwykle nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, zebraliśmy mnóstwo zabawek, które już jadą do chorych dzieci. Brawo kochani! Pamiętajcie, że dobro wraca.

Regionalizn, czyli czym skrupka za młodu nasiąknie….

W Szkole Podstawowej w Porażu dużą rolę przywiązuje się do wychowania w duchu poszanowania  korzeni, tradycji i, obyczajów, stąd też szeroko zakrojone działania pod nazwą  „Siła regionalizmu”.  Z tego też powodu okres bożonarodzeniowy obfitował w wiele wzruszających chwil. Były spotkania wigilijne w klasach, w których uczestniczyli również rodzice uczniów.  Na korytarzach słychać było, rozbrzmiewające wokoło, tradycyjne kolędy, roznosił się zapach potraw, które w ten niespotykany wigilijny czas, posmakować można w każdym polskim domu.  Tuż przed zakończeniem lekcji miał miejsce uroczysty apel. W tym roku  przygotowany z wielkim rozmachem przez klasę III i panią Danutę Marczak. Do szopki przybyły postacie ze znanych dzieciom baśni i bajek. Jaś i Małgosia, Pinokio, Dziewczynka z zapałkami i wiele innych. Na zakończenie wystąpił zespół muzyczno- wokalny pana Mariusza Skiby. Zagrał on dwie nastrojowe kolędy. Popłynęły życzenia od księdza proboszcza i dyrektora szkoły. W takim odświętnym nastroju cała nasza szkolna brać udała się na zasłużony wypoczynek.

Technika konsultacji społecznych: badanie w działaniu

W grudniu 2016  młodzież Gimnazjum w Zagórzu wzięła udział w projekcie „Szkoła świadomego planowania przestrzennego – partnerska współpraca samorządu, projektantów i środowisk społecznych w procesach planistycznych”, realizowanego w ramach II Osi priorytetowej, Działania 2.19 PO WER 2014-2020.

Podczas spotkania uczniowie wysłuchali wykładu na temat planowania przestrzennego, obejrzeli fragment filmu „Krajobraz mojego miasta” zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapoznali się z terenem związanym z przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o nazwie Nowy Zagórz – I.

Młodzież uczestniczyła w mini szkoleniu ankieterskim, zapoznała się z ideą pracy badacza, a efektem wspólnej pracy było stworzenie ankiety. Następnie samodzielnie przeprowadziła wywiady z członkami swojej rodziny, sąsiadami i rówieśnikami. Dodatkowym elementem był konkurs w postaci fotoeseju. Przygotowane zdjęcia pomogły uwydatnić i utrwalić w postaci obrazów pozytywne i negatywne strony osiedla domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej: Technika konsultacji społecznych: badanie w działaniu

Kochasz dzieci nie pal śmieci

W zimie musimy ogrzewać mieszkania i zdarza się, że w naszych piecach spala się odpady, które powinny trafić gdzie indziej. Takie postępowanie jest szkodliwe dla zdrowia ludzi.
Członkowie kółka ekologicznego Szkoły Podstawowej w Czaszynie, postanowili opracować ulotkę na ten temat. Ulotki te zostały rozdane uczniom naszej szkoły, którzy mieli przeczytać je w domu razem z rodziną, a następnie przekazać krewnym i znajomym.
Mamy nadzieję, że pomoże to ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.
Odsyłamy was również do bloga SKO, w którym dowiecie się więcej na temat smogu. 

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/o-sko/czy-mozna-oszczedzac-powietrze/