Szkolne wieści

„Józef Piłsudski… dotknij historii”

Sejm RP ustanowił rok 2017, rokiem sześciu Patronów. W uznaniu wielkich zasług dla Polski, w tym zacnym gronie znalazł się także marszałek Józef Piłsudski. Informacja ta stała się  inspiracją dla nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Zagórzu do zaplanowania szeregu całorocznych działań w ramach projektu „Józef Piłsudski… dotknij historii”. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Pana Ernesta Nowaka Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz oraz będzie realizowany we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Zagórzu.

Koordynatorzy projektu zaplanowali konkursy, wiele ciekawych akcji, oraz spotkań do których gorąco zachęcają. Realizację projektu zainaugurowała akcja „Imieniny Marszałka”, w ramach której uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórzu zaprojektowali i wykonali okolicznościowe e-kartki, które pocztą elektroniczną przesłano do szkół w województwie podkarpackim, noszących imię Józefa Piłsudskiego. W Bibliotece Miejskiej odbyły się również spotkania-prelekcje przybliżające młodemu pokoleniu postać tego wybitnego przywódcy.

 

Szkolny Klub Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Zagórzu

Wolontariat uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Okres nauki w szkole jest pierwszym krokiem do kreowania postaw altruistycznych, dlatego we wrześniu 2016 w Szkole Podstawowej w Zagórzu powołano Szkolny Klub Wolontariusza, który zrzesza około 40 uczniów             i pracuje na podstawie  programu, opracowanego w oparciu o  potrzeby szkolne,  lokalne i ogólnopolskie.

Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji                                 i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Niosą oni bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym, jak i samym sobie. Wolontariusze naszego klubu są bardzo aktywni, wykazują się na wielu płaszczyznach, między innymi dbają o środowisko naturalne, włączają się do akcji ogólnopolskich i lokalnych. Kwestują, jeśli zaistnieje potrzeba. Uczestniczyliśmy w akcjach: Pomoc dla Adriana, Dzieło Nowego Tysiąclecia, Góra Grosza.  Dbamy o miejsca pamięci narodowej, porządkując mogiły                     i pomniki. Problem zwierząt nie jest nam obojętny - w październiku zbieraliśmy środki dla schronisk zwierząt w Sanoku i Lesku. Jesteśmy wrażliwi na samotność i biedę innych, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Podziel się Sercem” i w okresie świąt Bożego Narodzenia odwiedziliśmy seniorów Domu Opieki Społecznej w Zagórzu oraz rezydentów Dziennego Ośrodka Terapii Zajęciowej w Zasławiu.

Nade wszystko angażujemy się na rzecz społeczności szkolnej, organizując pomoc koleżeńską oraz różne imprezy, by wszyscy uczniowie naszej szkoły czuli się potrzebni, szczęśliwi i bezpieczni. Opiekunami klubu są Panie Agata Marcinkowska, Mariola Hydzik, Zofia Cypcarz, Alina Milczanowska.

 

"Wiosna, wiosna....wiosna ach to ty..".

Na dzień 21 marca od wielu miesięcy czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Dzień staje się dłuższy, cieplejszy i jaśniejszy dzięki słonecznym promieniom. Należało go zatem przywitać tak uroczyście, jak najbardziej oczekiwanego gościa. Z tej okazji samorząd szkolny SP w Porażu, prowadzony przez panią Iwonę Toczek, przygotował mnóstwo atrakcji. Od godzin porannych zespoły klasowe, pracowicie jak mrówki, szykowały stroje ekologiczne. Drapowały, sklejały, zszywały oraz pisały piękne konferansjerki, opisujące swoje dzieła. Następnie na sali gimnastycznej wzięliśmy udział w niecodziennym pokazie mody. Było kolorowo, kreatywnie i niezwykle żartobliwie. W ręce poszczególnych klas trafiły dyplomy i słodkie niespodzianki.

Wśród klas młodszych wyniki przedstawiały się następująco;
I msc - klasa "O"
II msc - klasa II
III msc klasy I i III

Starszaki i ich modowe zwycięstwa"
I msc - klasa VI
II msc - klasy IV i V

Czytaj więcej: "Wiosna, wiosna....wiosna ach to ty..".

"Apetyt na zdrowie" w Szkole Podstawowej w Czaszynie

W bieżącym miesiącu często rozmawiamy o zdrowym odżywianiu i higienie na co dzień. W każdej klasie odbywają się zajęcia wokół tego tematu. Często pracujemy z poradnikiem "Apetyt na zdrowie" otrzymanym od PKO BP

Dzisiaj uczniowie klasy IV zaprosili nauczycieli, kolegów i koleżanki na przedstawienie pt. "Apetyt na zdrowie", które jest podsumowaniem cyklu lekcji prowadzonych w ramach przyrody i zajęć z wychowawcą. W ciekawy, barwny, a momentami także humorystyczny sposób "aktorzy" przypomnieli zebranym o:
- roli witamin i warzyw w odżywianiu,
- ćwiczeniach fizycznych i hartowaniu organizmu na świeżym powietrzu,
- higienie osobistej tj. myciu rąk, ciała, 
- higienie jamy ustnej,
- dbaniu o wygląd zewnętrzny.

Czytaj więcej: "Apetyt na zdrowie" w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Dzień kobiet

Dzień Kobiet to szczególne święto. W tym dniu mężczyźni dokładają wielu starań, aby pokazać, jak ważna w życiu każdego z nich jest kobieta. Także w   Szkole Podstawowej w Zahutyniu chłopcy nie zapomnieli o tym święcie - święcie Pań i swoich Koleżanek. Podczas apelu specjalnie przygotowanego na tę okazję zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, krótkie i zabawne scenki oraz taniec. Na tym jednak nie skończyła się ich pomysłowość. Przygotowali również życzenia,  prezenty i bukiety wiosennych kwiatów. W odpowiedzi dziewczynki zaprezentowały na scenie swoje talenty, w tym gimnastyczne. Wszyscy bawili się świetnie, a Dzień Kobiet pozostawił miły nastrój. Przyjemnie było usłyszeć jak  Pani Dyrektor  Wanda Izdebska kierowała pod adresem chłopców słowa podziękowania i uznania za trud włożony w przygotowanie uroczystości. 

Czytaj więcej: Dzień kobiet

Pieniące potwory

„Pieniące się potwory” to ciekawa przygoda i dalsze próby eksperymentów jakie przeprowadzali uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Zahutyniu. Potwory zostały przygotowane z różnorodnych materiałów a następnie uczniowie wykonali doświadczenie. Jako widzów, 2 marca, zaproszono młodsze klasy. Obserwacja eksperymentu była emocjonująca. Dzieciom kolejny raz spodobała się taka „zabawa”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dzień Matematyki

    10 marca, w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się Święto Matematyki połączone też z Informatyką. Ogólnopolski Dzień Matematyki obchodzony jest 12 marca, jednak z racji, że dzień ten wypada w niedzielę, my zorganizowaliśmy go w piątek. Jak co roku na uczniów czekała wspaniała, matematyczna zabawa w postaci rywalizacji międzyklasowych w dwóch kategoriach: klas młodszych: I – III i klas starszych: IV - VI. Konkurencje poprowadzili: Pani Anna Stachowska (główna organizatorka) i Pan Jarosław Bochnak.

   Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które udostępniło prezentację komputerową z zadaniami matematycznymi wykorzystaną w naszych matematycznych konkurencjach. Tematem przewodnim matematycznych zmagań były pieniądze, a hasło przewodnie brzmiało „Pieniądze to nie wszystko”.

Czytaj więcej: Dzień Matematyki