Szkolne wieści

Dzień języków

W ubiegłym tygodniu Szkoła  Podstawowa w Zagórzu obchodziła  Europejski Dzień Języków. Wydarzenie to miało na celu promować różnorodność językową i kulturową a także zachęcać do nauki języków obcych. Uczniowie bawili się doskonaląc swoje umiejętności   językowe. Ćwiczyli nie tylko język angielski, ale również niemiecki, włoski, hiszpański i francuski. Na koniec uczniowie mieli możliwość degustacji potraw z kuchni różnych regionów Europy. Obchody Europejskiego Dnia Języków cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły wielu wrażeń. Organizatorem i pomysłodawcą Dnia Języków była Pani Agata Marcinkowska.

Połonina Caryńska 2017

We wrześniu tego roku grupa uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej zdobyła kolejny szczyt Bieszczadów – Połoninę Caryńską. Wyprawa, która rozpoczęła się z Przełęczy Wyżniańskiej wiodła przez kolejne zbiorowiska, wśród których odkrywaliśmy ślady dawnych wsi, postępującą sukcesję wtórną, osobliwości fauny i flory Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po trudach wspinaczki, na szczycie połonin rozpostarły się cudowne widoki, które wynagrodziły wszelkie trudy. Największą atrakcją okazało się jednak poszukiwanie życia w martwym drewnie. Krocionogi, kompostowce świecące, skulice, wije drewniaki, pomrowy błękitne, biegacze – to tylko niektóre organizmy wskazujące na to jak urozmaicony jest ten ekosystem.
Naszym odkryciom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera i cudowne widoki. Pozostały wspomnienia, zdjęcia i plany na kolejne wyprawy.

Czytaj więcej: Połonina Caryńska 2017

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

 

Drugim zadaniem zrealizowanym przez Szkołę Podstawową w Czaszynie w ramach projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" dofinansowanym przez Fundację mBank był udział w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja przebiegała pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!" i miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Uczniowie z klas IV - VII odświeżali jej znajomość przez cały tydzień poprzez różnego rodzaju gry, zabawy i konkursy. W piątek przystąpili do egzaminu polegającego na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 5 trudnych przypadków mnożenia i pięknie go zdali, zdobywając tytuł MT Expert.

Komisja złożona z uczniów egzaminowała również pracowników szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Patrol egzaminacyjny wyruszył w teren do pobliskiego sklepu i Biblioteki Publicznej. Okazało się, że nasi mieszkańcy świetnie pamiętają tak ważną w życiu umiejętność liczenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji. Czekamy na kolejne spotkanie z tabliczką mnożenia już za rok!

Czytaj więcej: VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Dzień przedszkolaka

Wszyscy swoje święto mają

Tańczą, skaczą i śpiewają

Przedszkolaki przykład dają

i też swoje święto mają”.

 

Dzisiaj w naszym przedszkolu  w Zahutyniu obchodziliśmy „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana panowała wesoła i podniosła  atmosfera. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Wspólnie śpiewaliśmy ulubione piosenki, były zabawy integracyjne oraz tańce. W dalszej części uroczystości panie złożyły przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Wspólnie  próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „ Jaki powinien być super przedszkolak?”. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Obchody „ Dnia Przedszkolaka” zakończyły się wspólnym słodkim poczęstunkiem, za który bardzo dziękujemy mamie Zuzi.

Materiał nadesłany.

MUZYKA NA ŻYWO U PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAHUTYNIU

Ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę.
A wiadomo, że muzyka jest wszędzie i kontakt z nią dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Nasze przedszkolaki miały okazję na żywo uczestniczyć w koncercie fortepianowym sanockiego muzyka i kompozytora pana Roberta Handermandera. Świętowaliśmy w ten sposób zbliżający się Międzynarodowy Dzień Muzyki przypadający na 1 października. Dzięki koncertowi muzycznemu dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki, a przez to miały okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistę.  Przedszkolaki żywo uczestniczyły w koncercie, śpiewały, wyklaskiwały rytm utworu, a niekiedy ilustrowały muzykę ruchem.

Wiek przedszkolny to ważny okres kształtowania wrażliwości estetycznej dzieci. Taka forma wychowania przez sztukę sprawia, że dziecko staje się widzem na koncercie, a przez to kształtuje preferencje muzyczne oraz umiejętności właściwego zachowania się na uroczystości. Wprowadzanie w świat muzyki jest dobrym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb estetycznych dzieci.
Praktyka potwierdza, że w codziennej przedszkolnej pracy z dzieckiem, muzyka łączy wszelkie działania edukacyjne – wzbogaca jego przeżycia i doznania emocjonalne, wpływa na rozwój intelektualny, przybliża tradycje i kulturę regionu, narodu, ludzkości, a także pozwala na improwizacje i kreatywność. Muzyczne  spotkanie z panem Robertem to muzyka, edukacja ,wrażliwość estetyczna oraz ogromna przyjemność.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017

15 września kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu włączyli się do Akcji Sprzątanie Świata- Polska. Uczniom bardzo spodobał się plakat promujący akcję, po pogadance i przypomnieniu celów tegorocznej edycji wszyscy tradycyjnie zaśpiewali piosenkę „Posprzątajmy Świat” i ruszyli do działania. Wysprzątany został plac zabaw, parking, rondo oraz bliskie tereny wokół szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej w Czaszynie

 

15 września Szkoła Podstawowa w Czaszynie po raz pierwszy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Było to pierwsze zadanie, jakie zaplanowaliśmy w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” dofinansowanego przez Fundację mBank. W tym dniu wszyscy przebrali się w kropkowe stroje. Na wstępie wyświetlono film przedstawiający historię dziewczynki o imieniu Vashti, która uwierzyła we własne możliwości, a wszystko zaczęło się od narysowania kropki na zajęciach plastycznych.

Dzieci wzięły udział w konkursie na „Najbardziej kropkowy strój” w przygotowaniu, którego szczególnie włączyli się rodzice młodszych dzieci. Komisji konkursowej bardzo trudno było wyłonić zwycięzców poszczególnych klas, stąd wszystkie maluchy z klas 0 i I zostały nagrodzone.

Na wszystkich zajęciach uczniowie bawili się kropką i pracowali z kropką. Wykonali wspaniałe jesienne obrazy, łączyli litery, wykorzystywali nuty, jako kropki, dmuchali balony i ozdabiali je kolorowymi kropkami. Jednak najwięcej kropek było na matematyce. Dzieci młodsze liczyły kropki na biedronkach, łączyły kropki w porządku rosnącym, wykonywały obliczenia, a wyniki działań przypisywały do odpowiednich kropek. Uczniowie klas starszych przypominali sobie tabliczkę mnożenia oraz rozwiązywali zadania i wykonywali obliczenia z wykorzystaniem kropki, jako znaku działania mnożenia. Bawili się też kropką grając w różne gry logiczne.

Powstała Wielka Kropka Talentów, na którą uczniowie przyklejali kropki z napisanym własnym talentem. Dziewczynki z klasy VI zaśpiewały piosenkę o Vashti.

Tego dnia wszyscy świetnie się bawili odkrywając swoje mocne strony.  Na zakończenie utworzyli wielką kropkę i zjedli małą słodką kropeczkę. 

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej w Czaszynie