Szkolne wieści

Dzień Postaci z Bajek

W środę  8 listopada, w naszym przedszkolu odbył się  Dzień Postaci z Bajek.

 Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.

 Celem tych zajęć było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane oraz uświadomienie jak ważne są bajki ,że warto do nich powracać.

W tym wyjątkowym dniu panie  przebrały dzieci  w przepiękne bajkowe stroje. Były Księżniczki , Królowie ,Czerwony Kapturek, Pszczółka, Krasnoludki i inni bohaterowie baśni i bajek. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.
Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Na zakończenie  starsi wychowankowie rysowali swoją ulubioną postać z bajki, zaś dzieci młodsze kolorowały.

To spotkanie z bajką sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu.

14 listopada Dzień Czystego Powietrza – niska emisja

Czyste powietrze to szansa na zdrowie i życie. Często musimy oddychać powietrzem zanieczyszczonym powietrzem pyłami i szkodliwymi gazami, które u ludzi wywołują alergię, choroby układu oddechowego i krwionośnego, nowotwory. Sprawcami niskiej emisji są dymy z domowych pieców, gdy spala się węgiel niskiej jakości i odpady np. plastikowe butelki, stare ubrania. Tego nie wolno robić. Odpady należy segregować. Przyczyną niskiej emisji są również spaliny samochodowe. Warto auta zamienić na rowery lub poruszać się pieszo. Mamy wtedy podwójną korzyść: zyskujemy na zdrowiu przez aktywność fizyczną oraz ograniczamy szkodliwe gazy w powietrzu.

Zagadnienie niskiej emisji poznali uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie w ramach lekcji i happeningu. Uczniowie klasy piątej w ciekawy i obrazowy sposób przedstawili przyczyny, skutki i sposoby zmniejszenia niskiej emisji w naszej okolicy.

Podjęte działania przyczynią się do podniesienia świadomości naszych uczniów na temat znaczenia czystego powietrza dla przyrody.

Radosne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zahutyniu

W tym roku, 11 listopada, obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, najważniejsze polskie święto narodowe. Jest to dzień szczególny, przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Z tej okazji 9 listopada  w Kościele Parafialnym w Zahutyniu odbyła się Msza Święta odprawiona  w intencji Ojczyzny. Przybyli na nią zaproszeni goście: Pani Kinga Wilk – asystent Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Piotra Uruskiego, Pan Łukasz Woźniczak – sekretarz Miasta i Gminy Zagórz,  Pan Edward Wojnar -  Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pan Kamil Batruch – sołtys Zahutynia. Mszy Świętej przewodniczył o. Adam Jaworski OMI, który wygłosił wzruszające kazanie o miłości Ojczyzny. Następnie uczniowie zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Mogliśmy też wysłuchać pieśni patriotycznych w pięknym wykonaniu uczniów. W śpiewie pieśni wtórowali nam licznie zgromadzeni mieszkańcy Zahutynia.  Następnie zaprezentowały się przedszkolaki recytując wiersze: „Barwy Ojczyste”, „Znak” oraz „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy. Uroczystość zakończyła się życzeniami dla Polski z okazji jej święta. Warto podkreślić, że właśnie przy takich okazjach dzieci uczą się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej.

Drogi Polski do Wolności – Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Łukowem

11 listopada to w naszej Ojczyźnie dzień przeżywany w duchu patriotyzmu i historycznej pamięci o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski. O wydarzeniach, które przyniosły Polakom wymarzoną WOLNOŚĆ.

Droga do wolności była długa i trudna. Nasi rodacy walczyli z wrogiem pod zaborami, w powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, krakowskim, styczniowym, na frontach I, a później II wojny światowej, w powstaniu warszawskim.

Czując odpowiedzialność, także za przyszłe, młode pokolenie, podejmujemy działania, by pamięć i wdzięczność, za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy nie umarła w naszej świadomości.

12 listopada 2017 r., w podziękowaniu za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków, w Domu Ludowym w Łukowem odbyła się Wieczornica Patriotyczna „Drogi Polski do Wolności” przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Łukowem.

Patriotyczne spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Pan Bogdan Antolak – Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz liczne grono mieszkańców Łukowego i okolicznych miejscowości.

Czytaj więcej: Drogi Polski do Wolności – Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Łukowem

Patriotycznie, energetycznie na wieczornicy w SP Poraż.

Jak od wielu już lat w murach naszej szkoły bardzo odświętnie przeżywa się 11 listopada. Są goście, dziadkowie, rodzice, uczniowie, wspólnie zanurzający się w mroki przeszłości. Od krwi, waleczności do współczesnego, nienapuszonego, codziennego kochania Ojczyzny. W tym roku, w listopadowy  wieczór zaszczycili nas swoją obecnością ważni goście; poseł na sejm RP dr Piotr Uruski, starosta Wacław Krawczyk i radni powiatowi; Krzysztof Strzyż i Jerzy Zuba, burmistrz miasta i gminy Zagórz Ernest Nowak , sołtys Poraża pan Krzysztof Bryndza oraz radny Czesław Łuc i księża. Oglądaliśmy spektakl " Pod skrzydłami Orła Białego" przygotowany przez grupę teatralną i panią Joannę Pisula, wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zaproszonych wokalistek oraz podziwialiśmy kunszt muzyczno- wokalny zespołu pana Mariusza Skiby . Było cudownie i już odliczamy dni do kolejnego wspólnego działania. Serdeczne dzięki dla wszystkich ludzi zaangażowanych w to dzieło i dla tych, którzy przyszli nas oglądać. Uczniowie było wspaniale, wielkie brawa.

Materiał nadesłany.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy  w naszej szkole przez zaprezentowanie ciekawego  programu artystycznego w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Było to prawdziwe widowisko historyczne, pokazujące w poszczególnych scenach najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny. Rozpoczęto sceną chrztu Polski, a zakończono radosnym dniem 11 listopada, czyli odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj. Według  scenariusza o dziejach Polski dziadek opowiadał wnukowi, a prezentowane sceny obrazowały te wydarzenia. Ta inscenizacja przybliżyła młodszym i starszym piękne, ale też trudne i tragiczne karty naszej historii. Różnorodne stroje, w których wystąpili uczniowie, piękna oprawa muzyczna, wzruszające piosenki podkreśliły wyjątkowość tego patriotycznego przedstawienia. To nasz prezent dla Polski z okazji jej święta.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna”

7 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Łukowem odbył się  I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz przygotowany przez p. Annę Grochowiankę, p. Bogusławę Groń oraz p. Tadeusza Nabywańca.

          W rywalizacji uczestniczyło 12 uczniów ze szkół podstawowych w Czaszynie, Mokrem, Porażu, Tarnawie Dolnej, Zagórzu i Łukowem.

Prezentacje uczniów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Melchior Ryniak – Dyrektor Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, p. Edward Mąka - Dyrektor MGOKiS w Zagórzu oraz p. Sylwia Słoniewska – nauczyciel języka polskiego Gimnazjum w Zagórzu. Po wnikliwych przesłuchaniach, biorąc pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, zaangażowanie emocjonalne, pomysłowość interpretacji, poprawność i ekspresję wypowiedzi, dykcję oraz opanowanie tekstu, wyłoniła zwycięzców.

          Uznanie Komisji zdobyli:

I miejsce – Oliwia Kotlarczyk – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

II miejsce – Martyna Osenkowska – Szkoła Podstawowa w Łukowem

III miejsce – Weronika Lebryk – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

IV miejsce – Jakub Bańczak – Szkoła Podstawowa w Porażu

V miejsce – Natalia Zubel – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

VI miejsce – Paweł Łoskot – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

Składamy serdeczne podziękowania p. Ernestowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórz za ufundowanie nagród za wszystkich uczestników konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom.

Galeria zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=182&action=show