Szkolne wieści

Jak świeże bułeczki....działania w SP w Porażu.

Kanapka to jedna z najbardziej popularnych przekąsek. Jest sposobem na zaspokojenie głodu - w przedszkolu, szkole, podróży czy pracy. Również w domu często zajmuje miejsce ciepłego posiłku, którego nie mamy czasu przygotować. Czy kanapka jest niezbędnym elementem zdrowej diety? Oczywiście, że nie. Niemniej jednak często gości w naszych plecakach jako drugie śniadanie. Uczniowie klasy II postanowili zrobić takie kanapki, na których znajdowałyby się zdrowe produkty. Ogórki kiszone, pomidory, rzodkiewka, sałata to warzywa z gospodarstwa ekologicznego. Masło, ser, szynka i miód również zostały przyniesione od naszych kochanych dziadków, którzy dbają o to by smak dzieciństwa kojarzył nam się z pachnącymi, zdrowymi produktami. Kanapki były przepyszne i chociaż zrobione z chleba zeszły błyskawicznie jak świeże bułeczki.

Akcja „Światełko pamięci”

Mały Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu włączył się do akcji zbierania zniczy, które będą zawiezione na polskie cmentarze na Ukrainie. Uczniowie naszej szkoły ze zrozumieniem i ochotą podjęli się tego zadania. Zebrane znicze zostały przekazane do Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.
W niedzielę 29 października komendantka hufca, druhna harcmistrzyni Krystyna Chowaniec otrzymane znicze zawiezie do parafii Nowe Miasto koło Dobromila (obwód lwowski). Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pokazali, że rozumieją potrzebę wolontariatu i wspólnego działania. Niech te światełka pamięci zapalone na polskich grobach będą dowodem na to, że rośnie następne, świadome pokolenie, które pamięta o przodkach i spuściźnie historycznej naszego narodu. Akcję przeprowadziły panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz.

Uroczystość pasowania na ucznia klasy I w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

W środę , 25 października w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej. Po pięknej części artystycznej w wykonaniu dzieci, swoich kolegów powitali uczniowie klasy drugiej. Potem odbyło się Ślubowanie i Pasowanie. Aktu Pasowania dokonała pani dyrektor Wanda Izdebska. Aby nauka w szkole była owocna, dobra i miła- ojciec Adam Jaworski poświęcił tornistry pierwszoklasistów. Rodzice obdarowali swoje pociechy upominkami. Dzieci w podzięce wręczyły pamiątkowe dyplomy swoim rodzicom. Potem wszyscy uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek przygotowany przez mamy dzieci z klasy pierwszej. Wyrażamy nadzieję, że ten ważny dzień będzie miłym początkiem szkolnej kariery naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć.

Podróż po Tajlandii w zagórskim gimnazjum

27 października br. pan Grzegorz Churchała – podróżnik Grupy „ Trzask” – odwiedził nasze gimnazjum i zabrał młodzież ponownie na kontynent Azji, dokładniej do Królestwa Tajlandii, państwa w południowo-wschodniej Azji, z pięknymi plażami, zjawiskowymi krajobrazami, ciekawą azjatycką kuchnią, setkami świątyń, życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi.

Podczas wspólnej podróży nasi uczniowie „odwiedzili”  wioskę plemienia Padaung, w której żyją kobiety żyrafy, dowiedzieli się, dlaczego zamknięto słynną Świątynię Tygrysów, zawitali do Bangkoku, najbardziej zakorkowanej stolicy świata, poznali, jak wygląda życie uchodźców z Birmy na wysypisku śmieci w okolicy Mae Sot.

Wielkie zainteresowanie wywołały: słynny most na rzece Kwai, upamiętniony w znanym amerykańsko-brytyjskim dramacie wojennym, postać króla Bhumibola, Ramy IX, jednego z najdłużej panujących władców na świecie, także słonie, kobry, tygrysy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński.

Duże emocje wzbudziły „kulinarne odmienności”: pieczona szarańcza czy „gulasz” z żaby oraz papier z „recyklingu” odchodów słonia. Faktycznie, państwo Tajlandia na mapie ma kształt głowy słonia.

Spotkanie zorganizowała pani Wiesława Prawda, nauczyciel biologii i geografii.

„Październik-miesiącem dobroci dla zwierząt”

Uczniowie SP w Porażu mają gorące serca. Przekonali nas o tym nie raz. Niedawno zorganizowali akcję „Bądź dobry dla zwierząt", podczas której zbierali karmę, miski, zabawki i kocyki dla samotnych futrzaków, mieszkających  w Schronisku dla psów „Wesoły Kundelek” w Lesku. Wraz z organizatorem panią Joanną Pisula uczniowscy przedstawiciele zawitali do małych podopiecznych ze swoimi prezentami. Psiaki serdecznie przedstawiła ich przemiła opiekunka, o każdym mówiąc coś dobrego. Serdeczne podziękowania dla każdego, kto przyniósł choćby najmniejszą saszetkę jedzonka. Wszystko się przyda tym smutnym mieszkańcom schroniska.

"Trio Concertante" w naszej szkole

23 października 2017 r.  gościliśmy w Szkole Podstawowej w Zahutyniu, już po raz kolejny muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Dynowie. Tym razem zaproszeni goście zaprezentowali saksofon altowy i sopranowy. Jak zawsze pomysłowe przebrania muzyków i skoczne, melodyjne utwory muzyki poważnej zaciekawiły nasze dzieci. Były to przygody zwierząt w cyrku. To była wspaniała lekcja muzyki na żywo,  podczas której uczniowie rozwijali poczucie rytmu i słuchu muzycznego w trakcie zabaw przy piosenkach. Mamy nadzieję, że takie lekcje przyczynią się do wychowania świadomych słuchaczy muzyki poważnej.

Pasowanie na Ucznia

20 października 2017r., w Szkole Podstawowej w Łukowem miała miejsce niezwykle ważna uroczystość. Pierwszoklasiści, w obecności Pani Dyrektor Anny Grochowianki, wychowawczyni Marii Ogarek, nauczycieli, rodziców, swoich najbliższych oraz przyjaciół, zostali przyjęci do braci uczniów.  

W atmosferze pełnej przejęcia i wzruszenia, uśmiechnięte lecz nieco przerażone Pierwszaki, wspaniale zaprezentowały się przed zgromadzoną społecznością szkolną. W części artystycznej widzowie podziwiali ich umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie.  Bohaterowie tego dnia wykazali się wiedzą na temat naszej ojczyzny, symboli narodowych, zasad panujących w grupie rówieśniczej, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz swoich obowiązków. Przypomnieli emocje jakie, towarzyszyły im przed wejściem do szkoły: zmiana sali lekcyjnej, zamiany lalek, klocków na książki, zeszyty, zupełnie nowe panie, nowi koledzy i koleżanki i wreszcie … nauka.

Następnie, w niezwykle podniosłej atmosferze, nastąpił uroczysty moment ślubowania uczniów i akt pasowania. Gdy Dyrektor Szkoły dotykała ołówkiem ramienia każdego dziecka, na Jego twarzy malowała się duma i zadowolenie.

Wręczając pamiątkowe dyplomy Pani Dyrektor życzyła uczniom samych najlepszych ocen, wspaniałych przygód, grona przyjaciół, radości, pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień oraz zapewniła, że zawsze mogą liczyć na Jej pomoc i wsparcie.

Oczywiście nie zabrakło życzeń oraz prezentów od Rady Rodziców oraz  starszych koleżanek i kolegów.

Ten wspaniały dzień, z pewnością,  zapadnie w pamięci każdego Pierwszoklasisty na bardzo, bardzo długo.

Wiecej zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=181&action=show