Szkolne wieści

Wielka wygrana ucznia SP w Porażu w Powiatowym Konkursie pod hasłem: „Wiersze patriotyczne – recytacja”.

18 maja w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku odbył się konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie całego powiatu.

Celem konkursu było:

  • podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej,
  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • zapoznanie młodzieży z działalnością „Sokoła”.

Nie zabrakło w nim reprezentanta SP w Porażu Jakuba Bańczaka, ucznia klasy szóstej, przygotowanego przez panią Joannę Pisula. Wzruszył on widzów i jurorów tekstem Artura Oppmana „Orlątko”. Zajął I msc. Został zaproszony do udziału w uroczystym rozdaniu nagród w dniu 9 czerwca.

Wycieczka do biblioteki

5 maja uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wybrali się na wycieczkę do Sanoka w celu odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Działu dla dorosłych, gdzie uczniowie poznali zasady korzystania z katalogu książek, sposoby ułożenia książek na półkach, formy zabezpieczania książek przed kradzieżą. Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka napisana alfabetem dla osób niewidomych. Następnie przeszliśmy do Czytelni, w której dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się podczas korzystania z książek na miejscu. Duże wrażenie wywarł na uczniach Dział dziecięcy, w którym było mnóstwo nowych pozycji książkowych dedykowanych właśnie do najmłodszych czytelników. Można było także podejść do regałów i z bliska pooglądać bardzo stare książki. Uczniowie mieli  możliwość wystąpienia na scenie, która znajduje się obok Działu dziecięcego  i zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich. Pełni wrażeń, wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia podziękowaliśmy paniom bibliotekarkom za oprowadzenie nas po bibliotece.

Czytaj więcej: Wycieczka do biblioteki

Konkurs ekologiczny

Dzieci z koła ekologicznego działającego przy Szkole Podstawowej w Zahutyniu z zapałem przystąpiły do VI Gminnego Konkursu Ekologicznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Porażu.
Temat konkursu „Chrońmy środowisko - segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę” zaktywizował uczniów do wykonania pracy plastycznej ukazującej wpływ codziennych czynności i zachowań na stan najbliższego otoczenia. Nagrodzeni uczniowie to :

-V miejsce Ewa Barzycka,

- wyróżnienie Mateusz Szczepek

- wyróżnienie Natalia Chmielarczyk

- wyróżnienie Karolina Stabryła.

Dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.

VI Gminny Konkurs Ekologiczny pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

W dniu 9 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka odbyła się kolejna, szósta już, edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Konkurs, przygotowany przez nauczyciela przyrody Ewę Krawczyk, jest doskonałą okazją upowszechniania wiedzy o otaczającym nas środowisku przyrodniczym i ekologii wśród młodzieży szkolnej, a także inicjowania twórczości własnej. Konkurs składał się z dwóch kategorii: praca plastyczna i test wiedzy.

Na konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej „Chrońmy środowisko-segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę” wpłynęło 22 prace plastyczne.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz kl. IV-VI.

 Wśród laureatów znaleźli się:

Czytaj więcej: VI Gminny Konkurs Ekologiczny pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

Bieszczadzkie spotkania z przyrodą i kulturą w Wołosatym

4 i 5 maja br.  grupa  22 Gimnazjalistów z Zagórza z klas I - II pod opieką  p. Krystyny Witowicz i p. Wiesławy Prawdy wzięła udział w warsztatach przedmiotowych w Terenowej Stacji Edukacji Przyrodniczej BdPN w Wołosatym. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną z zajęć kameralnych realizowanych w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych oraz pełne plecaki dobrego humoru, peleryny i płaszcze przeciwdeszczowe, nie zważając na prognozy pogody wyruszyliśmy na dwa dni w Bieszczady a przyroda, jak zwykle  zadbała o dodatkowe atrakcje.

Udowodniliśmy, że „nie ma złej pogody, są tylko źle przygotowani turyści” i żadna aura nie była dla nas przeszkodą aby bawić się ucząc i uczyć się bawiąc!

Czytaj więcej: Bieszczadzkie spotkania z przyrodą i kulturą w Wołosatym

Olimpijskie laury z Biologii, Chemii i Matematyki

Olimpijskie laury z Biologii, Chemii i Matematyki

 Gimnazjaliści z Zagórza cieszą się z sukcesów odniesionych w Ogólnopolskich Konkursach Przedmiotowych Olimpus 2017 z Biologii, Chemii i Matematyki.

 Tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu z Biologii zdobyli:

- w kategorii klas pierwszych: Karolina Husak, Justyna Orłowska i Michał Niesytto

- w kategorii klas trzecich: Julia Kucharska i Aleksandra Warcholak

 Ogólnopolskimi laureatami z chemii zostali:

- w kategorii klas pierwszych: Justyna Orłowska i Joanna Fabian,

- a w kategorii klas trzecich Łukasz Burger, Julia Kucharska i Jakub Pelechowicz

 Z matematyki tytuł laureata wywalczyli:

- Justyna Orłowska z klasy pierwszej oraz Jakub Błażowski  z klasy drugiej.

 Ogółem w konkursie wystartowało około 1500 gimnazjalistów z  biologii,1300  - z chemii i prawie 2 tysiące z matematyki.

Tym bardziej jesteśmy dumni z naszej młodzieży i gratulujemy młodym pasjonatom nauk przyrodniczo-matematycznych ogólnopolskich osiągnięć.

Młodzież do konkursu z biologii i chemii przygotowywała p. Krystyna Witowicz,

 a z matematyki – p. Janusz Fal

AWANS DO FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TRANSPLANTOLOGICZNEGO „PRZESZCZEP SOBIE ZDROWIE”

Miło nam poinformować, że trzy uczennice z Gimnazjum z Zagórza: Julia Kucharska, Aleksandra Warcholak i Klaudia Mazur, po konkursowych zmaganiach w etapie szkolnym i wojewódzkim zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału Konkursu Transplantologicznego „Przeszczep sobie zdrowie”.
Dziewczyny znalazły się w grupie 25  gimnazjalistów z całego kraju, którzy 29.V.2017  w auli Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, będą walczyć o tytuł laureata.
Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy dotyczącej transplantologii. Uwrażliwianie młodzieży na problemy medyczne i etyczne dawców oraz biorców narządów. Poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia w tym przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym.
Gratulujemy Julii, Oli, Klaudii oraz ich opiekunce p. Krystynie Witowicz  sukcesu  i mocno trzymamy kciuki podczas ogólnopolskiego finału w Szczecinie.