Szkolne wieści

Dzień Misia w zerówce

Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

Bohaterem dnia w oddziale przedszkolnym w SP Poraż był MIŚ!
I ten mały i ten duży, różowy, brązowy, zielony…, gruby i chudy.
Nasze maluchy zostały zaproszone przez panią Agnieszkę do wspólnej zabawy w „ Misiowej krainie”. Poznały historię pluszowego misia, odbyły się zabawy, konkursy, a na koniec mali artyści wykonali „ misiową” pracę plastyczną. Ten dzień w zerówce pełen był uśmiechu, radości i wzajemnej sympatii.

Meksykański wieczór klasy VII z SP Poraż.

Dzięki uprzejmości naszego znajomego, prawdziwego mieszkańca Meksyku Gerardo D. Balderas i Angelika Pisula mieliśmy dziś niezwykłą podróż w egzotyczny kraj. Poznawaliśmy informacje dotyczące tego odległego i jakże różnorodnego kraju, uczyliśmy się hiszpańskich słówek, smakowaliśmy salsę roja, taco i wielu prawdziwych meksykańskich słodyczy. To było niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy. Gracias.

Uczniowie SP Poraż na podium

W dniu wczorajszym w MGOKiS w Zagórzu miały miejsce rejonowe przeglądy konkursowe pt. "Poeci i pisarze dzieciom." Są one przepustką do finału wojewódzkiego w WDK w Rzeszowie. Obejmowały dwie kategorie wiekowe: klasy 0- 3 oraz 4-7. Uczniowie prezentowali się w piosence i recytacji. Wszyscy nasi reprezentanci wypadli znakomicie. Spośród 50 recytatorów wyróżnienia przypadły: Marysi Pilch z klasy I, podopiecznej Pani Danuty Marczak oraz Oli Kruczek, z zespołu pani Joanny Pisuli. Nagrodę główną i nominację do finału wywalczyła Emilka Krawczyk. Wokaliści przygotowani przez Pana Mariusza Skibę również nie zawiedli. Wyróżnienie trafiło w ręce Sary Brukwickiej, a nagroda główna i nominacja do Rzeszowa przypadła Danielowi Torbie. Gratulacje również dla Miłosza Krawczyka oraz niezastąpionej Nikoli Bryndzy. Brawo.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszyła na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu,
z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.

Przedszkole Niepubliczne im. ks. Prałata J. Jakieły w Zagórzu zakwalifikowało się do ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Krecik poznaje Polskę" jako jedno z 300 przedszkoli. To wielkie szczęście, gdyż znaleźli się w bardzo wąskim gronie zakwalifikowanych przedszkoli. Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło niespełna 3000 osób z całej Polski!

Czytaj więcej: Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada odbyły się kolejne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ustanowionego przed trzema laty przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. W tym roku stolicą praw dziecka została Piła, miasto w województwie wielkopolskim. W Szkole Podstawowej w Czaszynie Samorząd Uczniowski przygotował na ten temat krótki apel. Poinformowano zebranych, czym jest Konwencja o prawach dziecka, która obowiązuje niemal we wszystkich państwach świata. Obowiązkiem państwa jest dopilnowanie tego, aby prawa te były przestrzegane. Przypomniano podstawowe prawa; m.in.  prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, do wychowania w rodzinie, do swobodnego wyrażania własnych poglądów, do nauki, do wypoczynku i czasu wolnego, do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej. W trakcie spotkania zaśpiewano piosenkę na ten temat z repertuaru  zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. Pani dyrektor przypomniała o Statucie szkoły, w którym też są  określone prawa i obowiązki ucznia. Ważne materiały zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.

Rycerze w Szkole Podstawowej w Czaszynie

16.11.20017r. w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się przedstawienie dotyczące życia rycerzy, zasad walki. Dzieci zobaczyły rodzaje broni, między innymi: miecze, halabardy, topory. Tańsze bronie chłopów i ciche łuki. Przedstawiono realistyczną inscenizację zakucia chłopa w dyby. Obejrzano również prezentację strojów, czyli: misiurki, kolczugi, rękawice, zbroję płytową i hełmy. Następnie uczniowie mieli okazję przymierzyć elementy stroju rycerza. Na koniec wszyscy skupili się na pojedynku pomiędzy rycerzem polskim a krzyżackim. Przesłaniem pokazu było stwierdzenie, że: „Dla rycerza nieważna jest walka, tylko zachowanie honoru i przestrzeganie Kodeksu rycerskiego.” Była to świetna i bardzo pouczająca lekcja historii.

I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Moja Ojczyzna w moim sercu” skierowany do uczniów klas 0- III

15 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbył się  I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Moja Ojczyzna w moim sercu” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

Celem konkursu było: upamiętnienie 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie uczuć patriotycznych, rozwijanie umiejętności recytatorskich, upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej, rozwijanie zainteresowania poezją, upowszechnianie kultury żywego słowa.

Do konkursu przystąpiło 22  uczniów z terenu Gminy Zagórz, w tym 8 w kategorii młodszej grupy wiekowej z klas 0 - I oraz 14 w kategorii starszej grupy wiekowej z klas II - III. Recytacje uczniowskie oceniała Komisja konkursowa w składzie:  Krystyna Chowaniec - Komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, Teresa Kułakowska – emerytowany Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórzu oraz Aniceta Brągiel - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu, kierując się takimi kryteriami jak: dobór i rozumienie tekstu, dykcja, interpretacja oraz opanowanie tekstu.

Po prezentacji utworów, uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek, natomiast komisja pracowała nad wyłonieniem zwycięzców. Przed ogłoszeniem wyników, na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu – członkowie zespołu teatralnego „Psotka”- z montażem słowno-muzycznym, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej.

Następnie nagrody wyróżnionym uczniom wręczył Pan  Ernest Nowak - Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz.

W kategorii młodszej grupy wiekowej (klasy 0- I) uznanie Komisji zdobyli:

I miejsce – Martyna Maksym – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

II miejsce – Izabela Siedlecka  – Szkoła Podstawowa w Łukowem

III miejsce – Anna Stach  – Szkoła Podstawowa w Zahutyniu

W kategorii starszej grupy wiekowej (klasy II-III) zwyciężyli:

I miejsce – Milena Żobrowska – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

II miejsce – Mateusz Szczepek – Szkoła Podstawowa w Zahutyniu

III miejsce – Sara Niemczyk – Szkoła Podstawowa w Porażu

Składamy serdeczne podziękowania Panu Ernestowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórz za ufundowanie nagród dla zwycięzców konkursu. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.