Szkolne wieści

Dyskoteka andrzejkowa w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

22 listopada w godzinach popołudniowych uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu spotkali się na „Dyskotece  andrzejkowej”. Mały Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji wróżby. Tak więc Natalia Chmielarczyk upiekła ciasteczka z wróżbą w środku oraz przeprowadziła wróżbę z monetami. Natomiast Mateusz Szczepek przyniósł różnorodne przedmioty, z którymi wiązały się konkretne przepowiednie. Julia Szczupaczyńska  prowadziła zabawę z butami. Wszyscy doskonale się bawili i z rezerwą podeszli do wróżb, które usłyszeli. Rada Rodziców tradycyjnie już przygotowała pyszny i obfity poczęstunek dla wszystkich dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mamom. To spotkanie pozwoliło na integrację uczniów w szkole i dostarczyło im wspaniałych wrażeń. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Oszczędzanie ważna spawa

22 listopada członkowie SKO z klasy piątej i szóstej Szkoły Podstawowej w Czaszynie zorganizowali  apel na temat oszczędzania. Jego celem było zachęcenie uczniów do oszczędzania w SKO, a także dzielenie się z innymi swymi doświadczeniami dotyczącymi tego zagadnienia. Gościem honorowym była pani Anna Puzio, pracownik I oddziału PKO BP w Sanoku, z którym nasza szkoła stale współpracuje.

 Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i prezentowane scenki przedstawili, jak ważną wartością w życiu człowieka jest umiejętność właściwego zarządzania swymi pieniędzmi. Wskazali na korzyści płynące z systematycznego oszczędzania, m. in. na możliwość realizacji swoich marzeń. Dodatkowo przypomniano również o innych formach oszczędzania, np. energii elektrycznej, wody, a także w sposób zabawny przedstawiono ,,oszczędzanie” języka i pięści, zaszczepiając kulturę zachowania wolną od agresji słownej i fizycznej.

Czytaj więcej: Oszczędzanie ważna spawa

Dzień Misia w zerówce

Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

Bohaterem dnia w oddziale przedszkolnym w SP Poraż był MIŚ!
I ten mały i ten duży, różowy, brązowy, zielony…, gruby i chudy.
Nasze maluchy zostały zaproszone przez panią Agnieszkę do wspólnej zabawy w „ Misiowej krainie”. Poznały historię pluszowego misia, odbyły się zabawy, konkursy, a na koniec mali artyści wykonali „ misiową” pracę plastyczną. Ten dzień w zerówce pełen był uśmiechu, radości i wzajemnej sympatii.

Meksykański wieczór klasy VII z SP Poraż.

Dzięki uprzejmości naszego znajomego, prawdziwego mieszkańca Meksyku Gerardo D. Balderas i Angelika Pisula mieliśmy dziś niezwykłą podróż w egzotyczny kraj. Poznawaliśmy informacje dotyczące tego odległego i jakże różnorodnego kraju, uczyliśmy się hiszpańskich słówek, smakowaliśmy salsę roja, taco i wielu prawdziwych meksykańskich słodyczy. To było niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy. Gracias.

Uczniowie SP Poraż na podium

W dniu wczorajszym w MGOKiS w Zagórzu miały miejsce rejonowe przeglądy konkursowe pt. "Poeci i pisarze dzieciom." Są one przepustką do finału wojewódzkiego w WDK w Rzeszowie. Obejmowały dwie kategorie wiekowe: klasy 0- 3 oraz 4-7. Uczniowie prezentowali się w piosence i recytacji. Wszyscy nasi reprezentanci wypadli znakomicie. Spośród 50 recytatorów wyróżnienia przypadły: Marysi Pilch z klasy I, podopiecznej Pani Danuty Marczak oraz Oli Kruczek, z zespołu pani Joanny Pisuli. Nagrodę główną i nominację do finału wywalczyła Emilka Krawczyk. Wokaliści przygotowani przez Pana Mariusza Skibę również nie zawiedli. Wyróżnienie trafiło w ręce Sary Brukwickiej, a nagroda główna i nominacja do Rzeszowa przypadła Danielowi Torbie. Gratulacje również dla Miłosza Krawczyka oraz niezastąpionej Nikoli Bryndzy. Brawo.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszyła na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu,
z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.

Przedszkole Niepubliczne im. ks. Prałata J. Jakieły w Zagórzu zakwalifikowało się do ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Krecik poznaje Polskę" jako jedno z 300 przedszkoli. To wielkie szczęście, gdyż znaleźli się w bardzo wąskim gronie zakwalifikowanych przedszkoli. Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło niespełna 3000 osób z całej Polski!

Czytaj więcej: Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada odbyły się kolejne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ustanowionego przed trzema laty przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. W tym roku stolicą praw dziecka została Piła, miasto w województwie wielkopolskim. W Szkole Podstawowej w Czaszynie Samorząd Uczniowski przygotował na ten temat krótki apel. Poinformowano zebranych, czym jest Konwencja o prawach dziecka, która obowiązuje niemal we wszystkich państwach świata. Obowiązkiem państwa jest dopilnowanie tego, aby prawa te były przestrzegane. Przypomniano podstawowe prawa; m.in.  prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, do wychowania w rodzinie, do swobodnego wyrażania własnych poglądów, do nauki, do wypoczynku i czasu wolnego, do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej. W trakcie spotkania zaśpiewano piosenkę na ten temat z repertuaru  zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. Pani dyrektor przypomniała o Statucie szkoły, w którym też są  określone prawa i obowiązki ucznia. Ważne materiały zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.