Szkolne wieści

KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W naszym przedszkolu w miesiącu październiku odbył się krótki KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ dla dzieci 4,5,6 - letnich z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził Pan Marcin Woźniczak – ratownik medyczny.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyli m.in. układanie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej oraz  przykrywali kocem. Maluchy wzywały pomoc przez samodzielne wybieranie numeru alarmowego i udzielały wyczerpujących informacji na temat zdarzenia. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca. Pokaz  miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli maja problem! Oczywiście pokaz nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać  niezbędnej pomocy.

Spotkanie zostało przeprowadzone w sposób bardzo profesjonalny, a Pan Marcin sprawił, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Na zakończenie dzieci z przedszkola podarowały panu ratownikowi piękną laurkę, dziękując za cenne  wskazówki.

Brzechwa - dzieciom. Szkolny konkurs recytatorski w SP Poraż

Dnia 28 października w naszej szkole gościł Jan Brzechwa , a właściwie królowały jego wiersze. A to wszystko za sprawą konkursu recytatorskiego dla klas 0-III, w którym wzięło udział aż 23 uczniów. Konkurencja była ogromna. Uczestnicy z wypiekami na twarzy recytowali lub odgrywali prawdziwe scenki dramatyczne. Czuli się jak prawdziwi aktorzy na prawdziwej scenie. Wszyscy odświętnie ubrani i przejęci swoją rolą dzielnie walczyli o nagrody i wyróżnienia, które wręczała pani dyrektor. Zachęciła ona uczniów do brania udziału w innych różnorodnych zmaganiach i podziękowała wychowawczyniom za propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci.
Wyniki:

Miejsca medalowe zajęli:
Szymon Paszko - klasa O
Patryk Adamowski - klasa I
Sara Niemczyk – klasa II
Karol Sachar-- klasa III

Wyróżnienia zdobyli:

Klasa 0 –Sebastian Gierlach
Klasa I – Kacper Kruczek
Klasa II - Oliwier Solon
Klasa III - Anna Kita

Gratulacje.

 

Przed 1 listopada...

Pod opieką SP w Porażu znajduje się mały cmentarz żydowski, znajdujący się na granicach. Cała społeczność dba więc oto, aby był czysty i by paliły się na nim znicze. W czwartek 26.10.2017 r. pani Dominika Grzyb udała się tam z grupką uczniów, którzy z zapałem wyrywali chwasty, usuwali zeschłą trawę i liście. Była też krótka modlitwa za dusze spoczywających tam ludzi. Oby nigdy nikt nie zapomniał o żadnej samotnej mogile.

Jak świeże bułeczki....działania w SP w Porażu.

Kanapka to jedna z najbardziej popularnych przekąsek. Jest sposobem na zaspokojenie głodu - w przedszkolu, szkole, podróży czy pracy. Również w domu często zajmuje miejsce ciepłego posiłku, którego nie mamy czasu przygotować. Czy kanapka jest niezbędnym elementem zdrowej diety? Oczywiście, że nie. Niemniej jednak często gości w naszych plecakach jako drugie śniadanie. Uczniowie klasy II postanowili zrobić takie kanapki, na których znajdowałyby się zdrowe produkty. Ogórki kiszone, pomidory, rzodkiewka, sałata to warzywa z gospodarstwa ekologicznego. Masło, ser, szynka i miód również zostały przyniesione od naszych kochanych dziadków, którzy dbają o to by smak dzieciństwa kojarzył nam się z pachnącymi, zdrowymi produktami. Kanapki były przepyszne i chociaż zrobione z chleba zeszły błyskawicznie jak świeże bułeczki.

Akcja „Światełko pamięci”

Mały Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu włączył się do akcji zbierania zniczy, które będą zawiezione na polskie cmentarze na Ukrainie. Uczniowie naszej szkoły ze zrozumieniem i ochotą podjęli się tego zadania. Zebrane znicze zostały przekazane do Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.
W niedzielę 29 października komendantka hufca, druhna harcmistrzyni Krystyna Chowaniec otrzymane znicze zawiezie do parafii Nowe Miasto koło Dobromila (obwód lwowski). Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pokazali, że rozumieją potrzebę wolontariatu i wspólnego działania. Niech te światełka pamięci zapalone na polskich grobach będą dowodem na to, że rośnie następne, świadome pokolenie, które pamięta o przodkach i spuściźnie historycznej naszego narodu. Akcję przeprowadziły panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz.

Uroczystość pasowania na ucznia klasy I w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

W środę , 25 października w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej. Po pięknej części artystycznej w wykonaniu dzieci, swoich kolegów powitali uczniowie klasy drugiej. Potem odbyło się Ślubowanie i Pasowanie. Aktu Pasowania dokonała pani dyrektor Wanda Izdebska. Aby nauka w szkole była owocna, dobra i miła- ojciec Adam Jaworski poświęcił tornistry pierwszoklasistów. Rodzice obdarowali swoje pociechy upominkami. Dzieci w podzięce wręczyły pamiątkowe dyplomy swoim rodzicom. Potem wszyscy uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek przygotowany przez mamy dzieci z klasy pierwszej. Wyrażamy nadzieję, że ten ważny dzień będzie miłym początkiem szkolnej kariery naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć.

Podróż po Tajlandii w zagórskim gimnazjum

27 października br. pan Grzegorz Churchała – podróżnik Grupy „ Trzask” – odwiedził nasze gimnazjum i zabrał młodzież ponownie na kontynent Azji, dokładniej do Królestwa Tajlandii, państwa w południowo-wschodniej Azji, z pięknymi plażami, zjawiskowymi krajobrazami, ciekawą azjatycką kuchnią, setkami świątyń, życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi.

Podczas wspólnej podróży nasi uczniowie „odwiedzili”  wioskę plemienia Padaung, w której żyją kobiety żyrafy, dowiedzieli się, dlaczego zamknięto słynną Świątynię Tygrysów, zawitali do Bangkoku, najbardziej zakorkowanej stolicy świata, poznali, jak wygląda życie uchodźców z Birmy na wysypisku śmieci w okolicy Mae Sot.

Wielkie zainteresowanie wywołały: słynny most na rzece Kwai, upamiętniony w znanym amerykańsko-brytyjskim dramacie wojennym, postać króla Bhumibola, Ramy IX, jednego z najdłużej panujących władców na świecie, także słonie, kobry, tygrysy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński.

Duże emocje wzbudziły „kulinarne odmienności”: pieczona szarańcza czy „gulasz” z żaby oraz papier z „recyklingu” odchodów słonia. Faktycznie, państwo Tajlandia na mapie ma kształt głowy słonia.

Spotkanie zorganizowała pani Wiesława Prawda, nauczyciel biologii i geografii.