Szkolne wieści

Sto jodeł na Dzień Ziemi w Zagórzu

W tym roku Dzień Ziemi jest jednocześnie świętem drzew. Założono sobie ambitny plan, którego celem jest posadzenie 7,8 mld drzew do 2020 roku, po jednym dla każdego mieszkańca naszej planety. Ekolodzy z Gimnazjum w Zagórzu, głównie z klasy I c pod opieką pani Krystyny Witowicz też włączyli się  w te działania i posadzili  swój „Florkowy las”.

            Zorganizowana akcja zwróciła uwagę zagórskiej młodzieży na pracę w lesie oraz pokazała, jak ważne jest, by na miejsce wyciętych drzew, posadzić nowe. Teoretyczną wiedzę o lesie i gospodarce leśnej wyniesioną m.in. ze spotkania z Leśniczym z Zahutynia panem M. Skrzeszewskim mogliśmy teraz wykorzystać praktyce w sadzeniu jodeł. To było fantastyczne doświadczenie - zgodnie twierdzą gimnazjaliści. Dostarczyło nam ono wiele radości i satysfakcji, ponieważ efekty naszej pracy będziemy mogli podziwiać przez następne kilkadziesiąt lat.

Czytaj więcej: Sto jodeł na Dzień Ziemi w Zagórzu

Wiosenne sprzątanie Ziemi

Młodzi ekolodzy ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu zgodnie ustalili, że najlepszym prezentem dla Ziemi będzie posprzątanie naszego najbliższego otoczenia. Była to również odpowiedź na apel Społecznego Komitetu Organizacyjnego akcji „Czysta Gmina Zagórz”. Dlatego na zajęciach z ekologii wyruszyli na wielkie porządki. Uczniowie przygotowali rękawiczki, worki i z ogromnym zapałem przystąpili do akcji pod hasłem „ Ziemia to nasz wspólny dom, niech od dzisiaj będzie czysty”. Dokładnie pozbierali śmieci wokół szkoły, na placu zabaw i na parkingu przy szkole. Po zebraniu kilku worków różnych śmieci w poczuciu dobrze wykonanej pracy na rzecz szkoły, naszej miejscowości i naszej planety dzieci doszły do wniosku, że musimy dbać o nasze najbliższe środowisko. Wspólnie ustalono, że jest to zadanie dla wszystkich mieszkańców Zahutynia - dzieci i dorosłych.

Czytaj więcej: Wiosenne sprzątanie Ziemi

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Łukowem

W dniu 24 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Łukowem odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego projektu ekologicznego „Daj odpocząć Ziemi”, który został objęty Honorowym Patronatem Pana Ernesta Nowaka Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

Wspólnie ze społecznością szkolną świętowali  Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pan Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko, oraz Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców.

Wzorem lat ubiegłych szkoła prowadziła również w tym roku szkolnym zakrojoną na szeroką skalę działalność ekologiczną. Edukujemy młode pokolenie, gdyż w nich jest nadzieja na zmianę starych, nieekologicznych zachowań i powrót do życia w większej harmonii z naturą. Uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych na temat postępowania z odpadami, zapobiegania ich powstawania i segregacji . Uczyli się segregować śmieci oraz zrozumieć zależność między stanem naturalnego środowiska a swoim zdrowiem. W ramach szkolnego projektu uczestniczyli w pogadankach, pokazach  dotyczących dbania o środowisko oraz wzięli udział w wielu konkursach: przyrodniczo-ekologicznym, plastycznych, technicznych, naukowych. Ponadto uczniowie pielęgnowali uprawę jodłową założoną wspólnie z Nadleśnictwem Lesko, sadzili drzewka na szkolnym terenie. Brali udział w akcji Sprzątanie Świata. Cały rok prowadzą zbiórkę baterii.

Podsumowaniem realizacji projektu była inscenizacja przygotowana przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody oraz przez przedszkolaki z oddziału przedszkolnego pod czujnym okiem pani Doroty Kusiak i Krystyny Cichońskiej. Podczas apelu uczniowie zobowiązali się do dbania o dobro Ziemi.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Łukowem

Radość tworzenia ekokosmetyków!

Uczniowie z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej uczęszczający na zajęcia Innowacji biologiczno-chemicznej „Zobaczyć, zbadać, zrozumieć” mieli ostatnio możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy biologicznej i chemicznej do wytwarzania ekokosmetyków: naturalnych  peelingów do twarzy i dłoni, toników, past do zębów, olejków do masażu, soli do kąpieli, odżywek do włosów, pomadek, a nawet własnych balsamów do ciała i maseczek do twarzy. Wszystko własnoręcznie i z wykorzystaniem naturalnych składników. Najpierw zgłębili temat budowy, funkcji i higieny skóry, włosów, paznokci oraz o metod ich pielęgnacji. A potem spróbowali swoich sił w tworzeniu indywidualnych kosmetyków dla swojej własnej, niepowtarzalnej skóry. Dawało im to radość podobną do tej, jakiej doświadczają dzieci w trakcie doskonałej zabawy - Radość tworzenia!

- „Nie wiedziałam, że wiele kosmetyków można stworzyć na bazie tego, co mamy w kuchni, np. z miodu, jogurtu, oleju kokosowego czy cytryny”  - mówi Kasia.

- „Nieocenione są ponadto fusy z kawy (popularne w ostatnim czasie maseczki z kofeiną) oraz jajko czy drożdże do maseczek i odżywek”– dodaje Martyna.

 - „Na dodatkowych zajęciach wiele się nauczyłyśmy, a przy okazji miło spędzamy czas. Teraz już po podstawowe środki do oczyszczania czy pielęgnacji ciała nie musimy biec do sklepu, same potrafimy zrobić dobrej jakości kosmetyki” -  zgodnie twierdzą gimnazjalistki.

Czytaj więcej: Radość tworzenia ekokosmetyków!

Komiks wielkanocny

20 kwietnia zostały wręczone nagrody w konkursie „Komiks- Wielkanocna historyjka”. Organizatorem był MDK w Sanoku. Wśród 120 prac nadesłanych z 20 placówek powiatów: sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego, wyróżnienie zdobyła uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu- Zosia Hołubowska. Bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu.

Warsztaty artystyczne

W piątek, 7 kwietnia uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu uczestniczyli w „Warsztatach artystycznych” . Praca w samodzielnie wybranych grupach, wspólne korzystanie ze zgromadzonych materiałów, wzajemne inspirowanie się pomysłami dostarczyły wszystkim wspaniałych wrażeń. Dzieci z ogromnym zapałem tworzyły swoje „dzieła”, czas płynął szybko a zarazem beztrosko. Kolejny raz wspólna praca, działanie w zespole i „wyżycie się artystyczne” zaowocowało wspaniałymi i  pięknymi pracami.

Czytaj więcej: Warsztaty artystyczne

Wielkanoc

Tradycyjnie już w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbyło się spotkanie świąteczne. We wtorek, 11 kwietnia, przybyli do szkoły: Pan Ernest Nowak- Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Pan Edward Wojnar- Radny Rady Miejskiej, Pan Kamil Batruch- sołtys Zahutynia, o. Czesław Pantoł oraz rodzice i dziadkowie dzieci szkolnych, przedszkolnych. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała Pani Wanda Izdebska- dyrektor Szkoły Podstawowej w Zahutyniu. Następnie część artystyczną przedstawiły dzieci z oddziału przedszkolnego. Piękne stroje i wielkie zaangażowanie dzieci bardzo spodobało się publiczności. Potem przyszła kolej na uczniów z klas I-III. Profesjonalnie wykonany taniec, piękna recytacja, staropolska „Zabawa na wybitki”, okolicznościowe piosenki i inscenizacje sprawiły, że wszyscy zgromadzeni poczuli świąteczną atmosferę.

Czytaj więcej: Wielkanoc