Szkolne wieści

Spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Churchałą w Gimnazjum w Zagórzu

Tym razem pan Grzegorz Churchała, podróżnik Grupy „Trzask”, zabrał młodzież do Azji. Opowiadał z ogromną swadą o mniej znanym regionie Indochin. W pokazie można było zobaczyć niezwykłe świątynie, krajobrazy, spotkania z ludźmi, ich problemami i życiem codziennym.

Nastolatkowie „odwiedzili” Kambodżę i Wietnam:
– największy na Ziemi kompleks świątyń – słynny Angor,
– poznawali obecną sytuację mieszkańców Kambodży,
– dowiedzieli się, dlaczego w Wietnamie były trzy stolice,
– podziwiali Pływającą Wioskę,
– byli w wiosce  górali z Wietnamu,
–  usłyszeli odpowiedź na pytanie, dlaczego mnich nosi pomarańczowe szaty i goli głowę.

Czytaj więcej: Spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Churchałą w Gimnazjum w Zagórzu

Wielkie świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w SP Poraż.

21 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby uroczyście rozpocząć świętowanie z językiem polskim. Wiemy doskonale, że do łatwych on nie należy. Często przysparza wielu problemów, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Stąd też ciągła potrzeba zwracania uwagi na różnorodne niuanse z nim związane. Cały wtorek, podzieleni na dwie duże grupy, 0-III i IV-VI, zmagaliśmy się z ciekawymi konkursami. Maluchy tworzyły ciekawe plakaty z hasłami nawołującymi do używania poprawnego języka, czystego, bez wulgaryzmów. Potem głośno i dobitnie prezentowały je na forum. Wcześniej, w domu pod opieką rodziców kaligrafowały tekst wiersza Juliana Tuwima, aby powalczyć w konkursie na piękne pismo.
Wyniki konkursu kaligrafii:

Czytaj więcej: Wielkie świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w SP Poraż.

Ekolodzy na tropie osobliwości przyrodniczych.

Niedawno uczniowie klasy V i członkowie koła ekologicznego z klasy III ze SP w Porażu wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych. Wyjazd zorganizowała pani Ewa Krawczyk, realizująca innowację pedagogiczną w tym zakresie. Uczniowie wysłuchali ciekawostek dotyczących bieszczadzkich terenów, zwiedzili wystawę, podziwiając florę i faunę terenów, które są im bliskie z racji miejsca zamieszkania.

Cudze chwalicie , swego nie znacie ? Szukanie odpowiedzi na to pytanie podczas nocy w SP Poraż.

Pan Marek Drwięga, historyk, jednocześnie zapalony wędrowiec, hołduje zasadzie, że w wychowaniu młodego człowieka ważny jest patriotyzm lokalny. Znajomość tradycji, historii, topografii miejsc najbliższych, to jeden z warunków realizowanego przez naszą szkołę elementu regionalizmu. Stąd też udział w różnorodnych rajdach i innych formach wycieczkowych. W dniach 10-11 lutego 30-osobowa grupa dzieciaków z klas IV-VI wzięła udział w kolejnym projekcie, którego celem była piesza wędrówka po Porażu, walka w konkursie wiedzy, samodzielność w przygotowaniu posiłków, gry terenowe. A to wszystko uatrakcyjnione nocowaniem w miejscu, na co dzień służącym do innych celów, w szkole. Jednym słowem „Niezapomniany biwak”. Już czekamy na kolejne pomysły naszego kreatywnego nauczyciela.

Walentynki w SP Poraż.

Walentynki, czas dobrych słów i uśmiechów. 14 lutego prosto do kolorowej skrzynki popłynęły kartki sercem pisane. Samorząd szkolny skrupulatnie je posegregował i dostarczył pod wskazane adresy. Radości nie było końca. Uczniowie klasy VI wykonali łańcuch serc dla swoich nauczycieli, tworząc spersonalizowane życzenia. Podczas przerw można było zakupić jedno ze 110 ciasteczek z wróżbą, z dużym zaangażowaniem wypieczonych przez Karolinę Niemczyk i jej mamę. To był naprawdę ciepły, pełen serdeczności wtorek.

Walentynki dla chłopca i dziewczynki.

Walentynki w Szkole Podstawowej w Zahutyniu obchodziliśmy hucznie. Były wspaniałe występy wszystkich dzieci, tańce, wierszyki, rymowanki, scenki kabaretowe i oczywiście piosenki o miłości i przyjaźni. Za sprawą pani Anny Jankojć część utworów wykonana została w języku angielskim. Po występach obyło się wręczenie przesyłek „Poczty Walentynkowej”. Wspólna zabawa i tańce dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali  piękne i zapewne smaczne, serca walentynkowe. No cóż, następne Walentynki już za rok!

Czytaj więcej: Walentynki dla chłopca i dziewczynki.

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie!

Uczniowie klasy I i II Gimnazjum  w Tarnawie Dolnej  w ramach projektu edukacyjnego realizowanego na Innowacji  „Chemia i biologia na co dzień” zorganizowali pokaz doświadczeń chemicznych swoim młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola. Prezentując fascynujące i niezwykłe doświadczenia, podczas których szczekał wodór, płyny zmieniały barwy, baloniki same napełniały się powietrzem, wybuchały kolorowe wulkany, znikała woda, koperek uciekał gdzie pieprz rośnie, wyrastały  tajemnicze rośliny, woda nie wylewała się z butelki (choć ta była do góry dnem),  a pewna niezwykła substancja raz była twarda, jak beton a za chwalę rozpływała się w rękach, itd., itp. Gimnazjalistki  przy okazji pokazów i doświadczeń objaśniały tajniki nauki, tłumacząc w praktyce wiedzę z przyrody, biologii i chemii. Mogliśmy się kolejny raz przekonać, że eksperymenty dla dzieci czy dla młodzieży to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata. Wykonywanie doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje  zainteresowaniami z przedmiotów przyrodniczych i stanowi praktyczny kurs z biologii, chemii czy fizyki. 

Czytaj więcej: Na naukę nigdy nie jest za wcześnie!