Szkolne wieści

Radosne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zahutyniu

W tym roku, 11 listopada, obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, najważniejsze polskie święto narodowe. Jest to dzień szczególny, przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Z tej okazji 9 listopada  w Kościele Parafialnym w Zahutyniu odbyła się Msza Święta odprawiona  w intencji Ojczyzny. Przybyli na nią zaproszeni goście: Pani Kinga Wilk – asystent Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Piotra Uruskiego, Pan Łukasz Woźniczak – sekretarz Miasta i Gminy Zagórz,  Pan Edward Wojnar -  Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pan Kamil Batruch – sołtys Zahutynia. Mszy Świętej przewodniczył o. Adam Jaworski OMI, który wygłosił wzruszające kazanie o miłości Ojczyzny. Następnie uczniowie zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Mogliśmy też wysłuchać pieśni patriotycznych w pięknym wykonaniu uczniów. W śpiewie pieśni wtórowali nam licznie zgromadzeni mieszkańcy Zahutynia.  Następnie zaprezentowały się przedszkolaki recytując wiersze: „Barwy Ojczyste”, „Znak” oraz „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy. Uroczystość zakończyła się życzeniami dla Polski z okazji jej święta. Warto podkreślić, że właśnie przy takich okazjach dzieci uczą się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej.

Drogi Polski do Wolności – Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Łukowem

11 listopada to w naszej Ojczyźnie dzień przeżywany w duchu patriotyzmu i historycznej pamięci o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski. O wydarzeniach, które przyniosły Polakom wymarzoną WOLNOŚĆ.

Droga do wolności była długa i trudna. Nasi rodacy walczyli z wrogiem pod zaborami, w powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, krakowskim, styczniowym, na frontach I, a później II wojny światowej, w powstaniu warszawskim.

Czując odpowiedzialność, także za przyszłe, młode pokolenie, podejmujemy działania, by pamięć i wdzięczność, za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy nie umarła w naszej świadomości.

12 listopada 2017 r., w podziękowaniu za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków, w Domu Ludowym w Łukowem odbyła się Wieczornica Patriotyczna „Drogi Polski do Wolności” przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Łukowem.

Patriotyczne spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Pan Bogdan Antolak – Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz liczne grono mieszkańców Łukowego i okolicznych miejscowości.

Czytaj więcej: Drogi Polski do Wolności – Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Łukowem

Patriotycznie, energetycznie na wieczornicy w SP Poraż.

Jak od wielu już lat w murach naszej szkoły bardzo odświętnie przeżywa się 11 listopada. Są goście, dziadkowie, rodzice, uczniowie, wspólnie zanurzający się w mroki przeszłości. Od krwi, waleczności do współczesnego, nienapuszonego, codziennego kochania Ojczyzny. W tym roku, w listopadowy  wieczór zaszczycili nas swoją obecnością ważni goście; poseł na sejm RP dr Piotr Uruski, starosta Wacław Krawczyk i radni powiatowi; Krzysztof Strzyż i Jerzy Zuba, burmistrz miasta i gminy Zagórz Ernest Nowak , sołtys Poraża pan Krzysztof Bryndza oraz radny Czesław Łuc i księża. Oglądaliśmy spektakl " Pod skrzydłami Orła Białego" przygotowany przez grupę teatralną i panią Joannę Pisula, wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zaproszonych wokalistek oraz podziwialiśmy kunszt muzyczno- wokalny zespołu pana Mariusza Skiby . Było cudownie i już odliczamy dni do kolejnego wspólnego działania. Serdeczne dzięki dla wszystkich ludzi zaangażowanych w to dzieło i dla tych, którzy przyszli nas oglądać. Uczniowie było wspaniale, wielkie brawa.

Materiał nadesłany.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy  w naszej szkole przez zaprezentowanie ciekawego  programu artystycznego w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Było to prawdziwe widowisko historyczne, pokazujące w poszczególnych scenach najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny. Rozpoczęto sceną chrztu Polski, a zakończono radosnym dniem 11 listopada, czyli odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj. Według  scenariusza o dziejach Polski dziadek opowiadał wnukowi, a prezentowane sceny obrazowały te wydarzenia. Ta inscenizacja przybliżyła młodszym i starszym piękne, ale też trudne i tragiczne karty naszej historii. Różnorodne stroje, w których wystąpili uczniowie, piękna oprawa muzyczna, wzruszające piosenki podkreśliły wyjątkowość tego patriotycznego przedstawienia. To nasz prezent dla Polski z okazji jej święta.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna”

7 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Łukowem odbył się  I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz przygotowany przez p. Annę Grochowiankę, p. Bogusławę Groń oraz p. Tadeusza Nabywańca.

          W rywalizacji uczestniczyło 12 uczniów ze szkół podstawowych w Czaszynie, Mokrem, Porażu, Tarnawie Dolnej, Zagórzu i Łukowem.

Prezentacje uczniów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Melchior Ryniak – Dyrektor Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, p. Edward Mąka - Dyrektor MGOKiS w Zagórzu oraz p. Sylwia Słoniewska – nauczyciel języka polskiego Gimnazjum w Zagórzu. Po wnikliwych przesłuchaniach, biorąc pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, zaangażowanie emocjonalne, pomysłowość interpretacji, poprawność i ekspresję wypowiedzi, dykcję oraz opanowanie tekstu, wyłoniła zwycięzców.

          Uznanie Komisji zdobyli:

I miejsce – Oliwia Kotlarczyk – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

II miejsce – Martyna Osenkowska – Szkoła Podstawowa w Łukowem

III miejsce – Weronika Lebryk – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

IV miejsce – Jakub Bańczak – Szkoła Podstawowa w Porażu

V miejsce – Natalia Zubel – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

VI miejsce – Paweł Łoskot – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

Składamy serdeczne podziękowania p. Ernestowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórz za ufundowanie nagród za wszystkich uczestników konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom.

Galeria zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=182&action=show

 

KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Ewa Barzycka, uczennica klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Zahutyniu zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Dotknij Historii”. Ewunia brawurowo zaśpiewała pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Gratulujemy naszej małej artystce i życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje składamy też pani Beacie Iwanowskiej, która przygotowała Ewę do występu.

Święto Niepodległości

Członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Zahutyniu w imieniu całej społeczności szkolnej i mieszkańców Zahutynia wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która odbyła się w kościele parafialnym w Zagórzu. Po mszy złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod Krzyżem Powstańców na miejscowym cmentarzu. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III: Amelia Barbara, Julia Latusek i Mateusz Szczepek. Opiekę sprawowały panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz.