> Informacja Gminy Zagórz w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 84 realizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Informacja Gminy Zagórz w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 84 realizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestorem tytułowego zadania oraz zarządcą ww. drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (Oddział w Rzeszowie).
Kompleksowa przebudowa drogi krajowej DK 84 na odcinku pomiędzy Zagórzem a Zahutyniem była przedmiotem wieloletnich starań zarówno ze strony lokalnego samorządu jak i licznych społeczników. Montaż ekranów dźwiękochłonnych jako element wyczekiwanej od dawna inwestycji był postulowany jeszcze na etapie zabiegów o jej realizację i jest obligatoryjny w kontekście obowiązujących przepisów prawa oraz norm dotyczących natężenia hałasu. Tego rodzaju wniosek poparty listami poparcia formułowali mieszkańcy prywatnych posesji znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ruchliwej i niebezpiecznej drogi. Z czasem do „pro-ekranowej” grupy dołączyli m.in. mieszkańcy Osiedla Nowy Zagórz, którzy w dn. 23 czerwca 2021 r. złożyli pismo opatrzone ponad stoma podpisami osób postulujących montaż ekranów dźwiękochłonnych. Pismo mieszkańców (jak wszystkie inne w tej sprawie) zostały przekazane zgodnie z kompetencjami do inwestora czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Oddział w Rzeszowie).
Kiedy zaczęto wykonywać elementy konstrukcyjne ekranów, do Urzędu Miasta i Gminy Zagórz niebędącego inwestorem przebudowy zahutyńsko – zagórskiego fragmentu DK 84 zaczęły napływać sygnały dezaprobaty wobec instalacji zmniejszających poziom hałasu. 
Tak oto m.in. w piśmie z dn. 4 marca br. adresowanym do Burmistrza Zagórza czytamy m.in. (…) – Ekrany stawiane są w nadmiernej ilości, teoretycznie chronią przed hałasem, ale też szpecą (…) Odpowiedzią na sygnały mieszkańców były wystąpienia burmistrza kierowane m.in. za pośrednictwem Posła na Sejm RP Bartosza Romowicza do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. W odpowiedzi na wspierającą mieszkańców poselską interwencję Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie wskazała, iż rodzaj montowanych wypełnień ekranów jest zgodny z przepisami prawa równocześnie przychylając się do zwiększenia powierzchni wypełnień o lepszej przepuszczalności światła. 
Ważnym elementem inwestycji będzie przegląd zaprojektowanych wypełnień.  W przypadku stwierdzenia występowania miejsc zacienionych wprowadzone zostaną korekty. Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z wiążącą decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w zakresie przekroczenia norm hałasu po roku od oddania do użytku inwestycji zostanie przeprowadzana analiza porealizacyjna. Jej wyniki po kolejnych 6 miesiącach zostaną przedłożone do oceny organom odpowiedzialnym za ochronę środowiska.

Jerzy Zuba
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miasta i Gminy Zagórz

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×