> Położenie

Położenie

Gmina miejsko - wiejska Zagórz położona jest w południowo-wschodniej Polsce, w woje-wództwie podkarpackim, w powiecie sanockim. Lokalizację Gminy na tle kraju, województwa i powiatu przedstawiają poniżej zamieszczone mapy.

Gmina Zagórz jest jedną z 8 gmin powiatu sanockiego. Zajmuje obszar 160km2 (13% powierzchni powiatu). 

Gmina Zagórz jest bieszczadzką gminą rozpościerającą się na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich, Dołów Jasielsko - Sanockich i Bieszczadów. Często też Zagórz określany jest bramą Bieszczadów. Analizowana Gmina leży na południowo-wschodnim krańcu Polski w dolinie rzeki Osławy i potoku Tarnawki, w odległości 40km od przejść granicznych na Słowację i Ukrainę.

W Zagórzu krzyżują się dwie linie kolejowe: Jasło-Zagórz i Przemyśl – Chyrów – Zagórz - Łupków. Można stąd dojechać na Słowację lub Ukrainę, co sprzyja uprawianiu turystyki międzynarodowej. Położenie Zagórza na skrzyżowaniu arterii komunikacyjnych kolejowych oraz drogowych (droga krajowa Sanok – Lesko – Ustrzyki Dolne – Krościenko – granica państwa, droga wojewódzka Zagórz – Komańcza, sieć dróg powiatowych oraz gminnych, które pełnią funkcję połączeń o znaczeniu lokalnym dla potrzeb gospodarczych i społecznych powiatów gmin) czyni Zagórz znakomitą bazą wypadową dla turystów zwiedzających atrakcyjne miej-sca regionu.
Gmina jest dobrze usytuowana w stosunku do ponadlokalnych ośrodków miejskich regionu: Sanoka, Rzeszowa, Krosna czy Przemyśla. Położenie Zagórza w stosunku do planowanych autostrad i dróg ekspresowych:
- połączenie z Autostradą A4 – Rzeszów Węzeł Zachodni – 85 km
- połączenie z drogą ekspresową S19 – Domaradz - 42,6 km.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×