> Realizacja mikroprojektu „Polsko-słowackie podróże w czasie” już za nami!

Realizacja mikroprojektu „Polsko-słowackie podróże w czasie” już za nami!

W związku z przypadającą na ten rok setną rocznicą zakończenia I wojny światowej, pierwszym działaniem mikroprojektu była rekonstrukcja historyczna walk z tego okresu, która odbyła się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. na terenie miasta Medzilaborce.

Rekonstrukcji walk towarzyszyły różne inne wydarzenia: uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Delo“ na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej, koncert muzyki wojskowej z tamtych czasów i muzyki ludowej z tego okresu związanej z tematyką wojenną, pokazy ówczesnej mody oraz scenek z życia, pokazy broni i ekwipunku, pokazy lotnicze, wystawy, wykłady historyków i badaczy, festiwal kuchni wojskowej, imprezy towarzyszące dla dzieci (strefa zabaw dla dzieci itp.).

Wydarzenie pod tytułem Karpaty 1914/1915 rozpoczął o godz. 10.00 występ orkiestry dętej grającej melodie wojskowe z tamtych lat. Następnie odbył się przegląd dawnych armii (rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej) połączony z wykładami historyków, prezentacją uzbrojenia i ekwipunku. Zespół regionalny „Hrabina” zaśpiewał pieśni ludowe o tematyce wojennej, a potem można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej Banská Bystrica pod batutą kpt. mgra sztuki Jána Goliáša. Siły Zbrojne Republiki Słowackiej zorganizowały statyczne pokazy współczesnego wojskowego sprzętu lądowego (działo samobieżne Zuzana, pojazd bojowy piechoty – BVP, pojazd pancerny Aligátor, samochód terenowy Land Rover). Podczas wydarzenia nie zabrakło stoiska Komisji Uzupełniń Wojskowych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej oraz stoiska Vojenského historického ústavu (Wojskowego Instytutu Historycznego) z Bratysławy. Publiczność miała okazję skosztować tradycyjnych placków ziemniaczanych, usmażonych przez załogę polskiej kuchni polowej. Dla najmłodszych zostały przygotowane imprezy towarzyszące np.: przejażdżki na kucykach, praktyczne pokazy udzielania pierwszej pomocy (Czerwony Krzyż) oraz stoiska z łakociami. Nad porządkiem i bezpieczeństwem całej imprezy czuwała Straż Miejska oraz tutejsza Straż Obywatelska.

Dokładnie o godz. 14:00 przy udziale co najmniej 2000 publiczności – nie tylko z kraju, ale również z Polski, Węgier, Ukrainy i Republiki Czeskiej – rozpoczęła się długo oczekiwana rekonstrukcja historyczna walki z czasów I wojny światowej, w której wykorzystano pochodzące z epoki: samochód ciężarowy i działa oraz zorganizowano wojskowy polowy punkt opatrunkowy. Po koło 10 minutach nadleciała z Benešova (Republika Czeska) replika samolotu dwupłatowego z okresu I wojny światowej. Oczywiście nie zabrakło pokazów pirotechnicznych, z których najbardziej cieszyły się dzieci. Rekonstrukcję historyczną walk zorganizował Klub vojenskej histórie (Klub Historii Wojskowej) Beskydy. Częścią wydarzenia były wystawy prezentujące te odsłony I wojny światowej, które rozegrały się na pograniczu polsko-słowackim.

Kulminacyjnym momentem realizacji projektu było wydanie publikacji prezentującej okolice Medzilaborec przed i w trakcie I wojny światowej, mieszkańców Medzilaborec na polach walki tej wojny, cmentarze wojskowe i pomniki na terenie miasta oraz zawierającej fotoreportaż z wcześniej opisanej rekonstrukcji walk.

Kolejne wydarzenie - konferencja promująca i podsumowująca mikroprojekt odbyła się 19 października 2018 r. w Zagórzu.  Akcja zorganizowana przez partnera wiodącego – Gminę Zagórz była okazją do zaprezentowania filmu promocyjnego zrealizowanego przez firmę OSTRO Bartłomiej Osses. Film przedstawia rozwój dziejów Zagórza, ze szczególnym uwzględnieniem wątków wspólnych (uniwersalnych) dla regionu karpackiego. Konferencja podsumowująca mikroprojekt była także okazją do zakreślenia obszarów dalszej współpracy z partnerami ze Słowacji.

Krótkie informacje na temat projektu:

Podstawową ideą, jaka towarzyszyła autorom przedsięwzięcia, było przygotowanie oraz realizacja projektu, który wykorzystując różne formy przekazu wpłynie na promocję lokalnych dóbr kultury czyniąc je jednakowo dostępne zarówno dla mieszkańców jak i turystów, oraz utrwali współpracę partnerską na różnych płaszczyznach. Geneza projektu bierze się z przewidywanych zamierzeń doprowadzających do zintegrowania przez wnioskodawcę oraz partnera wspólnych działań promocyjnych w zakresie kultury, a także ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego po polskiej i słowackiej stronie, znajdujących się w obszarach Euroregionu Karpackiego.

Główny cel: Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.

Partner wiodący: Gmina Zagórz

Partner projektu: Miasto Medzilaborce

Wartość projektu: 77 736,00 €

Dofinansowanie z EFRR: 66 075,59 €

Współfinansowanie ze środków budżetu państwa: 6 057,75 €

 


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×