> Zagórz - XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Zagórz - XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowany jest pod patronatem Pana Marszałka Władysława Ortyla. W tym roku obchody w Zagórzu odbywały się po raz czwarty. Uroczystości rozpoczęły się w środę 29 stycznia o godz. 10.00 pod zbiorową mogiłą w Zasławiu,  w miejscu masowej egzekucji Żydów w obozie pracy i zagłady gdzie uczczono pamięć pomordowanych. Po odmówionej modlitwie wiązanki i znicze złożyli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy.
W drugiej części uroczystości, która odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zagórzu wysłuchaliśmy wspomnień p. Zofii Woźny, p. Adama Twersa z Zagórza i p. Romualda Zwonarza z Leska potomków Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Głos również zabrał prof. Robert Lipeld, który odniósł się do tragicznych wydarzeń na naszym terenie w czasie II wojny światowej. Na zakończenie młodzież ze szkół podstawowych z Poraża, Czaszyna i Mokrego pod opieką nauczyciela historii pana Marka Drwięgi pokazała prezentację podsumowującą działania dotyczące historii i kultury ludności żydowskiej zamieszkałej niegdyś w ich miejscowościach.

 


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×