> Informacja dotycząca spalania odpadów zanieczyszczonego drewna

Informacja dotycząca spalania odpadów zanieczyszczonego drewna

W związku z pismem z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypominamy, że obowiązuje całkowity ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych, m.in zanieczyszczonego drewna przez osoby fizyczne w kotłach nieprzystosowanych do tego celu. Za odpad zanieczyszczonego drewna należy uznać m. in.: wytwarzane w produkcji przemysłowej trociny, wióry, ścinki i drewno, a także pochodzące z gospodarstw domowych różnego rodzaju zużyte elementy drewniane pokryte substancjami konserwującymi, lakierami, klejami itp.

Spalanie takich odpadów w kotłach nieprzystosowanych do tego celu powoduje emisję do powietrza szkodliwych, rakotwórczych substancji takich jak: benzo(α)piren, metale ciężkie, formaldehydy, fenole, ftalany.

Spalanie zanieczyszczonego drewna i jego odpadów w gospodarstwach domowych jest naruszeniem przepisów prawa i w przypadku wykrycia takich działań będą nakładane mandaty karne. Na potrzeby własne, jako paliwo może być wykorzystane jedynie „czyste” drewno, które nie jest zanieczyszczone impregnatami oraz innymi powłokami ochronnymi. Jednocześnie przypominamy, że od 2 czerwca 2018 roku na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20%. Palenie drewnem mokrym jest nieekonomiczne i szkodliwe dla układu spalania i systemu kominowego, ponadto powoduje emisję szkodliwych substancji.

Ulotka WIOŚ w Rzeszowie do pobrania pod adresem: https://wios.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2018/12/ulotka-2.pdf

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×