> Konferencja podsumowująca mikroprojekt pn.: „Cyfrowe oko”- Innowacyjne spojrzenie na kulturę pogranicza

Konferencja podsumowująca mikroprojekt pn.: „Cyfrowe oko”- Innowacyjne spojrzenie na kulturę pogranicza

W piątek 17 grudnia 2021 roku, w  Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu odbyła się konferencja podsumowująca mikroprojekt pn.: „Cyfrowe oko”- Innowacyjne spojrzenie na kulturę pogranicza.

Dzięki realizacji projektu transgranicznego, zostały zaproponowane innowacyjne rozwiązania dążące do zachowania dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla pogranicza polsko – słowackiego. W sposób innowacyjny i kreatywny przybliżono wielokulturową historię regionu mieszkańcom oraz turystom. W ramach mikroprojektu zakupiono interaktywne stanowiska oparte na technologii generowanych w czasie rzeczywistym wizualizacji architektonicznych z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz wirtualnej (VR). Przedstawiają one w innowacyjnej formie założenia architektoniczne Klasztoru Karmelitów Bosych. „Cyfrowe oko” zawisło w sali wirtualnej rzeczywiści w Centrum Kultury Foresterium i ma postać przypominającą oko z wbudowanym ekranem. Urządzenie przetwarza płaski obraz z podestu do postaci 3D umożliwiając widzowi bardzo realistyczne i swobodne zwiedzanie zagórskiego Klasztoru Karmelitów Bosych z okresu jego świetności. Równie ekscytujących doznań dostarczają okulary VR dzięki którym można obejrzeć film przedstawiający między innymi dzień z życia zakonnika widziany od wewnątrz Karmelu, jak i z perspektywy lotu ptaka nad ruinami. W ramach konferencji zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie  na tworzenie makiet zabytków pogranicza polsko – słowackiego którego celem była popularyzacja wiedzy historycznej na temat Polski i Słowacji z uwzględnieniem wspólnych historycznych punktów odniesienia obu krajów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×