> Wernisaż na podsumowanie projektu

Wernisaż na podsumowanie projektu

W niedzielę 11 września 2022 r. w Centrum Kultury Foresterium odbył się wernisaż wystawy „Ikona rodzi ikonę” połączony z podsumowaniem projektu Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu pod tym samym tytułem, w ramach którego przeprowadzono warsztaty malowania ikon.  

W przedsięwzięciu adresowanym  do mieszkańców Miasta i Gminy Zagórz, wzięło udział  16 osób, które przez trzy, kolejne, sierpniowe weekendy zdobywały wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia ikon.  Uczestnicy zajęć warsztatowych mogli zapoznać się z techniką temperową, uczyli się samodzielnego przygotowania farb z suchych pigmentów, poznali elementy pozłotnictwa, a każda z prac powstawała na podobraziu.

Zaproszenie do współpracy w realizacji projektu przyjęła Jadwiga Denisiuk, która w swojej pracowni VERAIKON w Cisnej wraz ze współpracownikami wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich, gotyckich malarstwa tablicowego oraz ikon współczesnych. Jej prace zdobią kościoły i cerkwie w kraju i za granicą. Trudnej sztuki ikonopisarskiej naucza innych podczas warsztatów. Te, które odbyły się w zagórskim „Foresterium” udało się zrealizować dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 16 000 zł pozyskanym w ramach programu Narodowego Centrum Kultur: EtnoPolska. Edycja 2022.  Inicjatywę, którą (jak pokazała duża frekwencja towarzysząca wernisażowi) powszechnie doceniła lokalna społeczność wspierał Burmistrz Zagórza Ernest Nowak m.in. poprzez zabezpieczenie funduszy na wkład własny do projektu. Ważnym elementem wernisażu był wykład pt. „Ikona jej pochodzenie i symbolika”, który wygłosił ks. Adam Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów z dumą prezentowali przed liczną publicznością wykonane przez siebie ikony. Muzycznym zwieńczeniem wydarzenia stał się koncert muzyki karpackiej w wykonaniu Juliusza Pałasiewicza.


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×