> „Konfederaci barscy znów bronili zagórski klasztor przed carskim wojskiem – podsumowanie wydarzenia"

„Konfederaci barscy znów bronili zagórski klasztor przed carskim wojskiem – podsumowanie wydarzenia"

Kilka tysięcy widzów przyciągnęły inscenizacje historyczne zorganizowane w ramach projektu pn. „Dotknąć historii i kultury — historyczno-kulturowa mozaika polsko-ukraińskiego pogranicza”, którego liderem jest Gmina Zagórz. W weekend od 24-26 czerwca 2022 r., w Zagórzu pasjonaci historii odtworzyli wydarzenia sprzed 250 lat – ostatnią bitwę konfederacji barskiej. W scenerii ruin klasztoru karmelitów zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. Turyści i mieszkańcy mogli obserwować życie obozowe, scenki rodzajowe, pokazy władania bronią, potyczki piechoty i kawalerii, uczestniczyć w warsztatach tematycznych, prezentacjach strojów oraz ekwipunku. Nie zabrakło koncertu muzyki, nawiązującego do epoki sarmatyzmu i czasów Konfederacji Barskiej oraz degustacji regionalnych potraw.

„Pozwoliło mi to przenieść się w czasy XVIII wieku, którymi bardzo się pasjonuję” – podsumował jeden z turystów.

Widowisko dostarczyło mnóstwo wrażeń i cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy jak i przebywających w tym czasie w Zagórzu turystów. W ramach projektu powstał również krótki filmik promocyjny z tego wydarzenia.

Relację z inscenizacji historycznej można również śledzić w mediach lokalnych:

Tłumy w Zagórzu. Inscenizacja bitwy z czasów Konfederacji Barskiej! (VIDEO, ZDJĘCIA) | Portal Esanok.pl | Telewizja Sanok - Aktualności - Ogłoszenia - Firmy

Inscenizacja historyczna poświęcona Konfederacji Barskiej w Zagórzu - Polskie Radio Rzeszów

Rekonstrukcja konfederacji barskiej na wzgórzu klasztornym w Zagórzu. Widowisko, jakiego na Mariemoncie jeszcze nie było! (ZDJĘCIA) | Solina Nasze Miasto

Rekonstrukcja ostatniej bitwy Konfederatów Barskich na wzgórzu klasztornym w Zagórzu [ZDJĘCIA] - Sanok - wiadomości, informacje, wydarzenia, noclegi (korsosanockie.pl)

 oraz na stronie internetowej Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, gdzie można przeczytać ciekawy artykuł z cyklu "Historie z projektów" 

 https://www.pbu2020.eu/pl/news/2729


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×