> Mikroprojekt pn. "A culture forged in fire" ("Kultura w ogniu wykuwana")

Mikroprojekt pn. "A culture forged in fire" ("Kultura w ogniu wykuwana")

 

"A culture forged in fire” („Kultura w ogniu wykuwana") to tytuł partnerskiego projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, który opiewa na łączną wartość: 66 106,90 EUR z czego dofinansowanie na poziomie 90% kosztów kwalifikowalnych wynosi: 59 496,21 EUR.

Partner wiodący projektu: Gmina Zagórz

Partner projektu: Nadwórniańska Rada Miejska

Wartość projektu: 66 106,90 EUR

Dofinansowanie z EFRR: 59 496,21 EUR

Cel tematyczny: 1. Promocja lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa historycznego (DZIEDZICTWO)

Priorytet programowe: 1.1 Promocja lokalnej kultury i historii

Termin realizacji projektu: 01.08.2022 r. - 31.07.2023 r.

W dniu 7 lipca 2020 r. po oficjalnym ogłoszeniu wyników III naboru w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014 – 2020  Gmina Zagórz znalazła się w gronie 26 beneficjentów (wyłonionych z grupy 178 wnioskodawców), którzy uzyskali dofinansowanie projektów złożonych w priorytecie tematycznym „Dziedzictwo”.

Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym możliwa będzie organizacja weekendowego festiwalu historyczno-kulturalnego w Zagórzu wraz prezentacją regionalnych, polsko-ukraińskich dań. Festiwal zakłada pokazy walk zbrojnych z różnych epok historycznych, turnieje rycerskie i łucznicze, historyczne gry i zabawy dla publiczności, prezentacje i wykłady o tematyce militarno – historycznej, pokazy typu „fire show”, pokazy konne. Zorganizowane zostaną otwarte stoiska tematyczne prezentujące tradycyjne zawody, jak kowalstwo, szewstwo, krawiectwo, płatnerstwo. Ekspozycje zostaną zaaranżowane w formule obozu historycznego stwarzającego publiczności maksymalne zaangażowanie w poznanie i samodzielne wykonywanie produktów. W ramach festiwalu zaplanowany został udział artystów, rzemieślników prezentujących ukraińską kulturę. Festiwal zwieńczy koncert muzyczny inspirowany wielokulturowymi tradycjami muzycznymi regionu Karpat. Formuła nie jest przypadkowa, gdyż ma na celu zainteresowanie festiwalem młodzież z obszaru przygranicza, gdyż to oni staja się żywym nośnikiem informacji o czasach minionych. W trakcie festiwalu odbędzie się prezentacja kulinarna. Będzie można degustować tradycyjne potrawy z terenu polsko – ukraińskiego pogranicza.

Przez Partnera ukraińskiego na terenie zamku w Nadwórnej zorganizowane zostaną wydarzenia tematyczne wraz z promocją produktów lokalnych. Plan wydarzeń zakłada rekonstrukcję choreograficzną, turniej rycerski i łuczniczy, zabawy z publicznością związane z historią, kuchnią średniowieczną, pokazami rękodzieła, wystawami fotografii oraz czytanie literatury historycznej. Częścią tych wydarzeń będą również występy muzyków i artystów.

Wydarzenia będą zorganizowane w 2023 r.

Nadwórniańska Rada Miejska w ramach projektu zaaranżuje również miejsca kwaterunkowe dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Działania będą miały na celu wsparcie osób przebywających w Nadwórnej w związku z trwającą agresją militarną. Osoby te pochodzą ze wschodniej części kraju, która została najbardziej dotknięta konfliktem.

Dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego, w tym istniejąca infrastruktura zabytkowa oraz potencjał twórczy lokalnych środowisk twórców kultury i sztuki nie są wykorzystywane w optymalny sposób. Realizacja projektu ma za zadanie zmianę tej sytuacji poprzez poprawę poziomu wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz kapitału ludzkiego środowisk twórców kultury i sztuki, w taki sposób by stała się inspiracją dla nowych, atrakcyjnych produktów turystycznych, a tym samym wpływała na zwiększenie ruchu turystycznego na obszarze pogranicza.

Geneza projektu wynika z przewidywanych intencji prowadzących do integracji działań partnerów w zakresie aktywizacji lokalnych twórców kultury i sztuki, promocji kultury, a także ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Rycerze i łucznicy zawładną zagórskim klasztorem!

Deszcz pokonany przez ogień!

Niniejszy dokument został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Gminy Zagórz/Dobormilskiej Rady Miejskiej i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

×