Aktualności

Lato w bibliotece - Odkryj w sobie talent

Tegoroczne wakacje w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zagórzu odbyły się pod hasłem Odkryj w sobie talent, a sponsorem tych spotkań było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Za nami cztery tygodnie zajęć podczas, których odbyło się osiem seansów filmowych, siedem warsztatów artystycznych oraz spektakl Teatru Nemno. Uczestnicy zobaczyli filmy Dżungla, Trolle, Ostatni Smok Świata, Sing, Księga Dżungli, Sekretne życie zwierzaków domowych, Balerina, Vaiana skarb oceanu oraz odkrywali w sobie talenty rzemieślnika wykonując podczas warsztatów przybornik, który był im potrzebny podczas wszystkich spotkań; cukiernika wyczarowując z wody, cukru i innych tajemnych składników pod czujnym okiem Pani Angeliki Szmyd przepyszne lizaki - jeden z lizaków w kształcie róży był nagrodą dla uczestnika warsztatów, który w ciągu tygodnia przeczyta, opisze i zilustruje książkę - lizaka otrzymała Paulina Langenfeld ; jubilera projektując i tworząc naszyjniki z filcu oraz koralików; dekoratora wnętrz który miał za zadanie wykonać ramkę na zdjęcia z materiałów recyklingowych takich jak tektura, skrawki materiału oraz tasiemek. Potem jeszcze odkrywaliśmy inne talenty garncarza tocząc na kole garncarskim dzbanuszki i miseczki a instruktorem tych zajęć był Marcin Fornal z Pracowni Artystycznej Figaro; krawca podczas, których dzieci szyły swoje własne maskotki i ogrodnika wykonując bardzo trudne papierowe drzewko.

Na koniec wakacyjnych spotkań wszystkie dzieci miały okazję zobaczyć spektakl Teatru Nemno Henryka Hryniewickiego inspirowany baśnią Braci Grimm pt. Czerwony Kapturek oraz odebrać nagrody dla najbardziej aktywnych czytelników tegorocznych wakacji.

Jeszcze raz chcemy podziękować naszemu sponsorowi Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu . Dziękujemy za finansowe wsparcie naszej działalności. Mamy nadzieję, że roześmiane twarze dzieci będą wyrazem wdzięczności za Państwa hojność.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz uczestnictwa w kolejnych zajęciach organizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zagórzu.

Czytaj więcej: Lato w bibliotece - Odkryj w sobie talent

XVIII Zagórski Zjazd Kapel Ludowych

XVIII Zagórski Zjazd Kapel Ludowych już za nami.

W tym roku na scenie zaprezentowały się następujące zespoły: Kapela „Trzcinicoki” z Trzcinicy; Zespół Ludowy „Łukowianie” Łukowego; Kapela „Białobrzeżanie” z Krosna; Kapela „Rymanowianie” z Rymanowa; Zespół Pieśni i Tańca „Osławiany” oraz gwiazda wieczoru „Wędrowne Gitary”. Pomimo kapryśnej pogody zagórska publiczność dopisała za co wszystkim przybyłym bardzo dziękujemy.

Poniżej prezentujemy galeria zdjęć:

Czytaj więcej: XVIII Zagórski Zjazd Kapel Ludowych

Wnioski o pomoc na przetwórstwo produktów rolnych

        

Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Podkarpacki Oddział Regionalny

Informacja POR ARiMR

Od 5 lipca można składać wnioski o pomoc na przetwórstwo produktów rolnych.

Od 5 lipca do 3 sierpnia 2017 r. można składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. To już kolejny w tym roku nabór wniosków na przetwórstwo produktów rolnych. Tym razem o pomoc finansową mogą ubiegać się rolnicy, małżonkowie rolników lub ich domownicy, którzy objęci są ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie.

Pomoc jest przyznawana w formie refundacji, maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Wysokość wsparcia na tego typu przedsięwzięcia nie może przekraczać 300 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Minimalna wysokość pomocy jaką można otrzymać nie może być mniejsza niż 10 tys. zł.

Zainteresowani takim wsparciem będą zobowiązani do podjęcia działalności gospodarczej związanej m.in. z przetwarzaniem mięsa, owoców i warzyw, mleka, zbóż, ziemniaków a także z produkcją olejów i innych tłuszczów płynnych.

Wsparcie może być przeznaczone m.in. na:

  • budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzonej działalności;
  • zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania,                z także zakup aparatury pomiarowej i kontrolnej;
  • nabycie urządzeń służących poprawie ochrony środowiska.

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

W ubiegłą niedzielę (23.07.2017 r.) na stadionie sportowym w Czaszynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Udział w zawodach wzięło dziewięć drużyn w tym jedna kobieca. Ocenie podlegały dwie konkurencje: sztafeta pożarnicza gdzie pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Tarnawa Górna oraz ćwiczenia bojowe gdzie najlepszą okazała się drużyna OSP Czaszyn.

W klasyfikacji końcowej po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się jednostka OSP Tarnawa Górna zarówno w grupie mężczyzn jak i kobiet. Tuż za nią na drugim miejscu uplasowała się jednostka OSP Czaszyn oraz OSP Poraż zajmując trzecie miejsce.

Dwie pierwsze drużyny zakwalifikowały się do udziału w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, które odbędą się już w sierpniu.

Wszystkim druhnom oraz druhom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej prezentujemy wyniki oraz zdjęcia:

Czytaj więcej: Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze