Dzień Otwarty w ARiMR

Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako pierwszy w kraju, otwiera się na mieszkańców terenów wiejskich i organizuje Dzień Otwartych Drzwi pod hasłem:  „Razem wPROWadzajmy zmiany na wsi, żyjmy bezpiecznie”.  Impreza odbędzie się 20 października br. równocześnie we wszystkich 21 biurach powiatowych ARiMR w godzinach od 10.00 do 15.00.
Celem imprezy jest przybliżenie rolnikom i ich rodzinom pracy inspektorów biur powiatowych  ARiMR , zapoznanie z realizowanymi programami unijnymi. Chodzi też o promocję bezpieczeństwo na wsi – stąd do udziału w imprezie zaproszone zostały policja i straż pożarna.
Każde z biur powiatowych ARiMR przygotuje własny program imprezy, uwzględniający specyfikę danego terenu, który zostanie skierowany zarówno do dorosłych jak też dzieci i młodzieży.    Będą m.in. pogadanki, konkursy dla dzieci, wystawy rękodzieła, degustacje tradycyjnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, pokazy sprzętu zarówno rolniczego, jak też straży pożarnej i policji.
Przykładowo w Rzeszowie będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy oraz zjeść wojskową grochówkę,  w Przeworsku upiec ziemniaki na ognisku, w Leżajsku obejrzeć pokaz strażacki, w Krośnie porozmawiać o rolniczych ubezpieczeniach, w Przemyślu pokosztować wyrobów regionalnych, w Stalowej Woli uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy,  a w Kolbuszowej w pokazach dotyczących bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. W Lubaczowie uczestnicy Dnia Otwartych Drzwi zapoznają się z nowoczesnym sprzętem rolniczym, w Sanoku z twórczością lokalnych artystów, a w Tarnobrzegu spotkają rolników, którzy najwięcej korzystają z unijnych dotacji i rozwijają gospodarstwa. W Łańcucie zaplanowano spotkania z pszczelarzami,  w Brzozowie można będzie pokosztować tradycyjnych pierników, a w  Jaśle dzieci będą mogły poznać rasy bydła i dowiedzieć dlaczego krowy noszą kolczyki, a w Jarosławiu to dzieci zaprojektują kolczyki dla zwierząt .

W zamierzeniu Dzień Otwartych Drzwi w ARiMR ma być imprezą cykliczną, organizowaną raz w roku.