Siódma rocznica śmierci papieża

Zapewne wszyscy pamiętamy datę 2 kwietnia 2005 roku. Tego dnia w 9666 dniu pontyfikatu zmarł nasz ukochany, szanowany przez wszystkich Ojciec Święty Jan Paweł II. Jak wówczas ogłosił arcybiskup Leonardo Sandri: "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Godzina 21:30 byla tragiczna dla wszystkich Polaków oraz ludzi wierzących na całym świecie. Wierni zgromadzeni na placu Świętego Piotra w Watykanie pożegnali papieża oklaskami.
W dniu dzisiejszym, czyli 2 kwietnia w Zagórzu odbędą się uroczystości upamiętniające siódmą rocznicę śmierci Papieża. O godz. 18;30 w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórzu rozpocznie się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. O 20:00 przy budynku dworca PKP odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku. Miejsce to jest pierwszym punktem Gminnego Szlaku Papieskiego. Uroczystości zakończą się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Zagórzu o godz. 21.

Przypomnijmy, że blisko 34 lata temu, 16 października 1978 r., kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.
Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkałe kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież.
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego, czyli symboli nieśmiertelności, ustawiono na placu św. Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów, biskupów i patriarchów przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (który 11 dni później został wybrany na kolejnego papieża). We mszy na placu Św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii światowych.

 

Autor: Sabina Fal