Szkolne wieści

Pamięć wciąż żywa

1 copy copyW miesiącu październiku kilkakrotnie sięgamy pamięcią do wydarzeń związanych z życiem i papieskim posłannictwem Jana Pawła II. 13 października 2013 r. obchodziliśmy XIII Dzień Papieski pod hasłem Papież Dialogu, 16 października br. – 35 rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a 22 października liturgiczne wspomnienie Błogosławionego  Jana Pawła II.
W Dniu Papieskim uczniowie Szkoły Podstawowej w Łukowem przedstawili w Kościele Parafialnym montaż słowno - muzyczny przygotowany pod czujnym okiem ks. Piotra Sobczyka. Nawiązywał on do nauki papieskiej, jej

Czytaj więcej: Pamięć wciąż żywa

Dzień Edukacji Narodowej

bW dniu 14 października 2013 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Społeczność Szkoły Podstawowej w Łukowem swoją obecnością zaszczycili emerytowani pracownicy szkoły  -  p.Janina Pałasz, p.Anna Domalik, p.Stanisław Zarzyczny oraz p.Kazimierz Kisiołek.

Zaproszeni goście, Pani Dyrektor oraz pracownicy obsługi i administracji szkoły obejrzeli,  przygotowane z tej okazji, przez Samorząd Uczniowski przedstawienie. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie za trud nauczania i wychowania słowem i

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Święto Drzewa

1 copyŚwięto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej: ogólnopolskiej i międzynarodowej, w Polsce realizowanym od 2003 roku. Jego inauguracją jest sadzenie drzew 10 października każdego roku.  Celem programu jest zainspirowanie uczestników do podejmowania działań proekologicznych dotyczących sadzenia, znaczenia i ochrony drzew. Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew, to wiele różnorodnych działań, przygotowanych i prowadzonych przez wiele dni, a nawet miesięcy.
W Szkole Podstawowej w Łukowem tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „Jesienne Drzewa”, a towarzyszyły temu różnorodne działania:

Czytaj więcej: Święto Drzewa

Pamiętamy o zmarłych

20131025 110757
Dnia 25 października 2013 zgodnie z naszą tradycją, uczniowie klasy V c Szkoły Podstawowej w Zagórzu postanowili zadbać o groby żołnierzy polskich, którzy polegli w walce o wolną i niepodległą ojczyznę. Najpierw, wyruszyliśmy na Nowy Cmentarz, gdzie uporządkowaliśmy mogiłę żołnierzy poległych w Jasielu, następnie uczniowie złożyli wiązankę i zapalili znicze. Kolejnym punktem naszej misji było zadbanie o mogiły na Starym Cmentarzu.

Czytaj więcej: Pamiętamy o zmarłych

Teatralnie zakręcone „Siedem twarzy”

sanok1W  SP w Porażu od 2001r. funkcjonuje prężna i bardzo liczna grupa teatralna. Oprócz oczywistej pracy nad różnorodnymi spektaklami, pracuje ona nad poznaniem tworzyw teatralnych i głębszym rozumieniem tego, co dają deski tej świątyni sztuki.  Jej członkowie często są gośćmi zaprzyjaźnionego teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Mają dostęp do miejsc ukrytych przed normalnym widzem. Mogą pożyczać stroje z teatralnej garderoby, przeprowadzać wywiady z ulubionymi aktorami, otrzymują preferencyjne ceny biletów. Od bieżącego roku szkolnego szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Teatr – źródłem bez dna” napisaną przez Joannę Pisula.

Czytaj więcej: Teatralnie zakręcone „Siedem twarzy”

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”…

1 listopadaDbając o to, co polskie i  hołdując rodzimej tradycji, uczniowie SP w Porażu,  na uroczystym apelu przypomnieli, czym jest dla chrześcijanina dzień 1 listopada. Było wzruszająco i nostalgicznie.  Na tle spokojnej muzyki , w blasku światła zniczy, płynęły słowa wspomnień o tych, którzy odeszli .  Nie zabrakło przypomnienia  zasad dobrego zachowania, obowiązujacego  podczas świątecznych odwiedzin grobów naszych bliskich.

Pierwszaki i ich pasowanie w SP Poraż

pasowanie na ucznia„Musisz przyrzec, że bez przerwy,
 będziesz dbał o pani nerwy,
 będziesz uczył się starannie,
 zachowywał nienagannie.
 Gdy umowa taka stanie
 To jest właśnie ślubowanie!”
 
Ślubowanie to wielka uroczystość nie tylko dla pierwszaków, ale także dla ich rodziców           i wychowawczyni Barbary Frydrych. Dzieci musiały opanować na pamięć wiele wierszy i piosenek związanych z uroczystością, przejść egzamin z patriotyzmu, oraz złożyć przyrzeczenie, że od tej pory będą się dobrze uczyć i zachowywać oraz godnie reprezentować swoją szkołę. Następnie dyrektorka szkoły Dorota Grzyb wielkim ołówkiem pasowała dzieci na prawdziwych uczniów. Po części oficjalnej pierwszaki otrzymały od wychowawczyni, dyrektora i uczniów klas I-III upominki na „Nową drogę życia” , a rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.